Nový alkoholický nápoj, určený pro myslivce, začala vyrábět firma ARNIKA Josef Šmerda a synové. Pana Šmerdu jsme navštívili v Drmoulu, nedaleko Mariánských Lázní, abychom se o chuti nového nápoje i jejich dalších produktech dozvěděli víc.
Pane Šmerdo, řekněte nám o vašem mysliveckém životě. Víme, že pocházíte z myslivecké rodiny a myslivost máte v krvi.
Myslivost dělám odmala. Začínal jsem s otcem a s dědou na Moravě, protože můj otec pocházel z okolí Nového Města na Moravě. Myslivecké zkoušky jsem si udělal v roce 1975. Byl jsem asi 12 let v MS Trstenice tady v západních Čechách., Poté jsem přešel do honitby Jedlová, protože jsem bydlel ve Třech Sekerách. A jsem tam doteď. Kolem roku 1980 jsem si udělal hospodářské zkoušky. Dnes dělám mysliveckého hospodáře u nás ve sdružení.
Co vás přivedlo k výrobě likérů?
Otec založil po válce firmu na výrobu likérů. Vedl ji v letech 1945 – 1946. Poté však bylo jeho podnikání ukončeno vlivem nepříznivé politické situace. Po dohodě s otcem jsme výrobu rozběhli znovu v 1992. Teď dělám obchodní činnost já a vyřizování s úřady má na starost bratr.
Kdo je tvůrcem receptur?
Původní receptura pochází z roku1850 od prapředka z otcovy strany, který byl opat. Z této prvotní receptury vychází Mariánskolázeňský likér a ostatní nápoje, které vyrábíme, jsou od ní odvozené. Po čase jsme zjistili, že spousta bylin používaných v původních receptech se už běžně v přírodě nevyskytuje, takže jsme museli testovat, které byliny by je nahradily, aby byl likér dobře vyladěný a aby se nezměnila jeho chuť.
Likéry obsahují zejména arniku, protože ta v těle léčí všechny záněty. Musí se samozřejmě dobře odhadnout množství, protože ve větším množství může být arnika jedovatá. Ale vše je samozřejmě testováno a pod kontrolou Ministerstva zdravotnictví. Teprve po důkladném prozkoumání nápojů v laboratořích se může začít likér vyrábět
Z jedné hlavní receptury tedy vzešel Mariánskolázeňský likér a vy s bratrem jste pracovali na výrobě nových likérů? Kolik jste jich vymysleli?
Původně jsme vyráběli pouze Mariánskolázeňský likér. Avšak poté, co se začal používat dovážený cukr, namísto domácího, jsme měli neustálé problémy s obsahem cukru. V „likéru“ totiž musí být více než 100 g cukru na litr. Proto jsme přešli na výrobu „bylinné hořké“, ta může obsahovat méně než 100 g cukru.
Je tedy rozdíl mezi likérem a bylinnou hořkou?
Ano, ale jen v obsahu cukru, receptura zůstala stejná.
Představíte nám vaše další výrobky?
V roce 2002 byl na trh uveden nový likér s názvem Madam. Tento výrobek je pro svoje složení, léčivé účinky (i sladkou chuť) vhodný pro ženy. V krajské soutěži Karlovarského kraje pro rok 2010 se tento likér umístil na prvním místě v kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje.
Současný starosta Františkových Lázní nás požádal, abychom pro město vytvořili speciální Františkolázeňský likér. Vývoj likéru trval 10 měsíců. Byl odvozen od Madam přidáním dalších přísad. Tento likér byl pro svoje složení schválen Státním zdravotním ústavem.
Bratrův kamarád si přál dobré alkoholické pití pro sportovce. Pro něj se tedy začala vyrábět bylinná hořká Golf z 22 druhů bylin.
A jak vás napadlo začít s výrobou nápoje pro myslivce?
Neustále jsem slyšel ze všech stran, že vyrábím likéry a neudělám žádný myslivecký, a tak jsem poslechl…Je to zatím poslední výrobek naší firmy Arnika. Původně byl určen pro Lesní závod Kladská, kde jej chtěli podávat svým hostům během Svatováclavského troubení na zámečku Kladská. Myslivecké bylinné hořké vyrábíme v pěti druzích - zámecká, lovecká, tetřev, jelenářská a daňčí. Každý výrobek má svou originální vůni a chuť.
Obsahuje Myslivecká bylinná hořká přísady typické pro myslivce?
Nápoje obsahují lesní byliny a jsou to slazené lučním medem. Můžeme v nich cítit nádech borovice a jalovce.
Odkud získáváte suroviny?
Veškeré atestované byliny kupujeme od největší evropské firmy, která je v České republice zastoupená firmou FYTOIMEX Bohemia Praha.
Myslivecká bylinná hořká se distribuuje ve 100 ml lahvičkách. K dostání je i v dárkovém balení, v dřevěných stojáncích. Koupit ji lze přímo ve firmě pana Šmerdy, který likér pošle. A k dostání je i v prodejnách časopisu Myslivost.
Připravil Jiří Kasina a Martina Nentvichová