Zapadající slunce nad písečnou dunou dokresluje siluetu sokola sedícího na kořisti. V těsné blízkosti se arabskému sokolníkovi vracejí myšlenky k předchozím dramatickým chvílím, na jejichž konci byla radost z práce sokola i z kořisti. Radostné hlasy shromážděných druhů vyjadřují uznání nad úspěšným útokem dravce. Saluky letmými pohledy v tichosti pozorují loveckého partnera, jak si vychutnává odměnu z uloveného pouštního králíka. I ony se dočkají!
Arabský poloostrov je historiky považován za jednu z kolébek sokolnictví. Písemné památky dokladující vznik a význam sokolnictví sahají do dob před více než 2000 lety. V současné době je sokolnictví v oblastech Perského zálivu a Arabského moře vzácnou a ctěnou tradicí odkazu předků. Doby, kdy kočovní beduíni putovali, doprovázeni loveckými psi a dravci, se svými stády pouští od jedné oázy k druhé, jsou pryč.
Vycvičený dravec – raroh, byl pro původní obyvatele nedílnou součástí jejich každodenního života. Díky dravcovým výjimečným schopnostem a dokonalým instinktům se stal nerozlučným loveckým partnerem umožňujícím beduínům obohatit jejich skromný jídelníček o maso zvěře jinak neulovitelné.
Letadlo roluje po ranveji na mezinárodním letišti v Abu Dhabi. Vystupuji z letadla. První kroky na půdě Spojených Arabských Emirátů. Kam až může láska k dravcům dohnat člověka? A jak dokáže sokolnictví zamotat životem? Je to vášeň, touha, nadšení, život?
Velký billboard raroha sedícího na posedu v slunečních paprscích, v pozadí písečné duny, to vše umocňuje mé očekávání již v letištní hale. Splněný sen snad každého sokolníka.
Salam alejkum Vladimír! Vítají mě mí arabští průvodci. Cesta na Abu Dhabi Falcon Hospital netrvá z letiště svižnou jízdou ani hodinu. Hlava plná představ a očekávání o mé práci zde, na mé první sokolnické začátky, první dravce. Dostal jsem příležitost jako jeden z mála studentů veteriny nastoupit na odbornou stáž v nejprestižnější klinice na světě určené především dravcům. Téměř šest týdnů budu žít mezi špičkami lékařů, kteří se věnují problematice aviární medicíny zejména sokolovitých dravců. Mám možnost učit se a zdokonalovat v již získaných znalostech problematiky a specifik léčení sokolů.
Sokolnictví je nejen ve Spojených Arabských Emirátech, ale i v okolních zemích v současné době především tradicí. Je dodržováním rodinných zvyklostí, důkazem postavení rodiny v aristokratickém pojetí státu. Popularita zachování si kulturního dědictví klade velký důraz na rozvoj a propagaci sokolnictví jako nedílné součástí kultury obyvatel Emirátů. Cena za cvičeného sokola dosahuje výše desítek tisíc dolarů. V mnoha případech je však pro jejich majitele zanedbatelná. Sokoli jsou plnohodnotnými členy rodin. K tomuto aspektu se musí přihlížet i při komunikaci se sokolníky, manipulaci s dravcem i při určení diagnózy. V nedávné době mohlo být usmrcení sokola trestáno dokonce až smrtí. Samotný lov je dnes v celých Spojených Arabských Emirátech zakázaný pod přísnými tresty, a proto sokolníci cestují především do Pákistánu, Kazachstánu nebo severní Afriky.
Oblíbenou a ceněnou kořistí jejich dravců je především drop obojkový (Chlamydotis undulata), pouštní králíci nebo drobné druhy gazel. Prý už jen organizace lovecké výpravy šejka je pro Evropana neuvěřitelným podnikem. Na určeném místě v lovecké destinaci přistávají nákladní letadla s nejrůznějším vybavením, dokonce i nákladní automobily a bagry. Na loveckém místě vyroste malé město s vlastním polním letištěm, nemocnicí pro dravce i s operačním sálem, restaurací a neopomenutelnou polní mešitou. Personál čítá téměř osm stovek lidí včetně, sokolníků, ošetřovatelů, kuchařů, dělníků, samozřejmě i lékařů a veterinářů. Po dobu několik týdnů každé ráno z tábora vyjíždí do vymezených teritorií kolem tří desítek offroadů. Sen každého sokolníka!
Neubráním se vzpomínce na prvního dravce. Byl to spíše drobný draveček, terček poštolky obecné, s kterým jsem prožil nejedno sokolnické dobrodružství. Ukázal mi cestu jak nahlédnout do zákoutí dravčí duše. Je tomu již téměř 11 let, co mi na ruku dosednul. Od té doby mým životem prošlo několik dravců především sokolovitých, prožíval jsem jako každý sokolník a chovatel chvilky radostné, lovecké úspěchy, ale i okamžiky tragické.
Stále ještě plný obav a předsudků z arabského a muslimského světa si držím od svých průvodců odstup. Postupem doby však pochopím, že to byly jen a jen mé pouhé předsudky. Snažím se i přesto navázat konverzaci se svými průvodci během cesty na kliniku. Lámanou angličtinou mi odpovídají. V dálce mezi dunami problikávají světla. Už jsme na místě. Projíždíme vstupní bránou se znakem sokolí kliniky.
Abu Dhabi Falcon Hospital je klinika založená v roce 1999 bývalým prezidentem Shk. Zaydem a v současné době je začleněna a spravována státní Environment Agency Abu Dhabi. Je největší a na dravce úzce specializovanou nejprestižnější nemocnicí na světě. Ročně zde ošetří přes 3500 pacientů. Za ohromný rozvoj a získání prestiže klinika vděčí především současné ředitelce Margit Gabriele Muller, která je asi nejuznávanější kapacitou v medicíně dravců. Mezi běžné zákroky všedního dne patří endoskopická vyšetření, různé operace, řešení bumblefootu, aspergilózy aj. Před začátkem sezóny se ordinace plní mladými sokoly nebo dravci zraněnými při výcviku. V době loveckých výprav se pak řeší především chirurgie tvrdých tkání nebo zranění způsobená kořistí či jiným dravcem. Neopomenutelnou součástí kliniky jsou i laboratoře vybavené nejmodernějšími diagnostickými přístroji, kde zkušený personál dokáže ve velmi krátké době získat potřebné hodnoty jednotlivých parametrů a porovnat je s vlastními referenčními hodnotami nebo vyhodnotit parazitologický či bakteriologický rozbor.
Cesta za touto odbornou stáží nebyla jednoduchá. Uchazeč musí projít výběrem z mnoha zájemců z celého světa. Výběr je založen na pohovoru a doloženém životopise, kde je požadována praxe a orientace v problematice aviární medicíny se zaměřením na sokoly. Během roku je na kliniku pozváno kolem deseti zájemců z řad studentů veterinárních univerzit nebo veterinárních lékařů s vlastní praxí.
Program stáže je velmi propracovaný a individuální, kdy se každému dostává zvláštní pozornost. Samozřejmostí jsou odborné přednášky se značnou mírou integrace stážistů včetně vytváření vlastních prezentací a jejich obhajoby před odborným personálem kliniky. Trávím denně více než osm hodin v ordinaci nebo při asistencích na sálech, sestavování diagnóz a řešení vlastních případů a operací. Práce nádherná, ale i náročná. Jen po dobu mého pobytu se počet vyšetřených nebo operovaných dravců a klinice blíží téměř čtyřem stovkám. Práce, přednášky, vlastní prezentace. Čas utíká neuvěřitelně rychle, blíží se závěrečná zkouška. Každý ze stážistů je přezkoušen ze svých znalostí a součástí zkoušky je i řešení reálného případu.
Dostávám dravce, u kterého musím zjistit anamnézu od majitele, odebrat potřebné vzorky pro laboratoř, provést endoskopii, rtg, vyhodnotit snímek, určit diagnózu, doporučit léčbu a vyslovit prognózu. Zkouška je velmi přísná a nekompromisní. Snažím se být soustředěný pouze na svěřený případ. Důraz se klade na praktické dovednosti a znalosti použitelné v praxi. Sebemenší chyba ukončuje pokračování zkoušky. Splnil jsem! Naplňuje mě radost, že úsilí a snaha nebyly marné. Zatím jako jediný student v historii Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně jsem mohl reprezentovat svými znalostmi a dovednostmi fakultu Veterinární hygieny a ekologie a dostat tak do povědomí zahraničních specialistů i její jméno.
A co mi více než šest týdnů ve Spojených Arabských Emirátech přineslo?
Především zkušenosti a poznání alespoň malé části medicíny dravců. Neocenitelné zkušenosti arabských sokolníků. Našel jsem nové přátele a poznal kulturu pro mnohé „obávaných“ Arabů. Dnes mohu bez předsudků říci, že nikdy jsem se v žádné zemi necítil tak bezpečně a spokojeně, obklopen přátelskými a pohostinnými lidmi jako právě ve Spojených Arabských Emirátech. Díky, také všem, kteří mi pomohli tuto stáž uskutečnit a kteří mne podporovali po celou dobu příprav.