V návaznosti na přečtený článek v časopisu Svět myslivosti č. 2/2011 Ing. Ctirada Rakušana na téma chrutí černé zvěře v Německu, bych rád zveřejnil i naše závěry ze sledování doby metání prasat divokých v honitbách okresu Žďár nad Sázavou v letech 2008 - 2010.
Ačkoliv koncem roku 2002 zanikly bývalé okresní úřady a od této doby se většina chovatelských přehlídek trofejí koná v rámci správních obvodů pověřených obecních úřadů s rozšířenou působností nebo oblastí chovu zvěře, dohodli jsme se s kolegy ze státní správy myslivosti ze čtyř nově vzniklých správních obvodů na území okresu Žďár nad Sázavou a se zástupci OMS Žďár nad Sázavou na zachování konání společné chovatelské přehlídky trofejí v rámci zachování sledování porovnávaných ukazatelů lovu a vývoje populací zvěře z dob konání přehlídek trofejí pořádaných bývalým okresním úřadem Žďár nad Sázavou. Zároveň s touto chovatelskou přehlídkou trofejí probíhá i chovatelská přehlídka trofejí oblasti chovu jelení zvěře „Žďárské vrchy“ zřízená Krajským úřadem kraje Vysočina v roce 2003. Takto je možno shlédnout na jednom místě v daný termín trofeje zvěře ulovené v daném roce za území celého okresu Žďár nad Sázavou a u jelení zvěře v oblasti chovu, která částí jedné honitby překračuje území okresu Žďár nad Sázavou.
Pro posouzení předkládají myslivci z drtivé většiny honiteb okresu markanty ulovené samičí a mladé zvěře – spodní čelisti. Jsou si totiž vědomi toho, že stav v populaci odráží nejen nejen průběrný lov trofejové zvěře, ale přinejmenším stejnou pozornost je nutno věnovat zvěři holé. Proto ustanovují orgány státní správy myslivosti pověřených obecních úřadů s rozšířenou pravomocí členy hodnotitelských komisí pro jednotlivé druhy spárkaté zvěře. Děje se tak i na návrh okresního mysliveckého spolku jakožto pořadatele pověřeného konáním chovatelské přehlídky trofejí.
Před třemi lety jsme se s jednatelem OMS O. Sedlářem jako členové hodnotitelské komise pro zvěř černou dohodli, že by bylo zajímavé provést sledování doby metání selat, určené podle věku ulovených selat. Věk ulovených selat je poměrně snadno a velice přesně určitelný právě na základě vývoje chrupu selat, který zjistíme z předložených čelistí ulovených selat. Odečtem měsíců věku selete od doby ulovení dostaneme termín metání. Doby metání selat prasete divokého jsou zřejmé z připojených tabulek po jednotlivých letech.
Jak je z výše uvedených údajů patrné, tak ač skutečně metání selat probíhá v průběhu celého roku, tak drtivá většina metaných selat pochází z předjarních a jarních měsíců února až června (rok 2008 – 76 % selat, rok 2009 – 71 % selat a rok 2010 – 71 % selat).
Domnívám se, a počty kusů černé zvěře ulovené v jednotlivých letech to potvrzují, že v našem okrese se většina bachyň a bachyněk chruje v zimním a časně jarním období. Dokonce si dovolím tvrdit, že v okrese Žďár nad Sázavou nemáme problémy s přemnožením černé zvěře, tak jak se ozývá z mnoha míst našeho státu. To vyplývá i z právě čelistmi doloženému odlovu, kdy ve výše uváděných letech 2008 – 2010 bylo průměrně loveno 68 % selat, 28 % lončáků a 4 % dospělé zvěře prasete divokého. To jsou myslím výsledky poctivého snažení myslivců okresu Žďár nad Sázavou, obhajitelné i před laickou veřejností. Navíc podotýkám, že 99 % zkontrolovaných čelistí se na místě likviduje a vrací se zhruba ono 1 % vyžádaných čelistí zpět, což jsou v drtivé většině čelisti z dospělých kusů, které nebyly zpracovány jako trofeje, takže uživatelé honiteb nemohou ty samé čelisti předkládat několik let po sobě.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem poctivým myslivcům našeho okresu za provádění lovu černé zvěře (ale i ostatní spárkaté zvěře) v souladu s chovatelskými zásadami a za předkládání sice nepovinných markantů (spodní čelisti holé spárkaté zvěře), na jejichž základě jsme schopni posoudit a hlavně před veřejností dokázat naši snahu o zlepšení úrovně chovů spárkaté zvěře. A zároveň snahu o nezvyšování stavů této zvěře a tím i bránění vzniku škod způsobených zvěří na zemědělských plodinách a lesních porostech.
Ladislav HOLEŠ,
člen okresní hodnotitelské komise trofejí ulovené zvěře