Zkoušky z myslivosti
Dr. Štefan HAKEL,
Počátek roku je pravidelným obdobím, kdy probíhají kurzy uchazečů o první lovecký lístek – kurzy mladých adeptů myslivosti. Pravidelně každý rok se opakuje situace, kdy se diskutuje jaké vědomosti by měl adept mít, jaké by měly být požadavky z hlediska znalostí při zkouškách, z jakých materiálů a učebnic by se měli mladí myslivci učit.
Ke zkouškám z myslivosti jsou zpracovány tématické okruhy u všech sedmi předmětů včetně návrhu 60 témat z každého předmětu, kterém by měl uchazeč o zkoušku znát (J. Drmota a kolektiv). Tématické okruhy byly sestaveny na základě proběhlých školení lektorů a zkušebních komisařů, měly by do jisté míry ujednocovat požadavky na úroveň adeptů v rámci celé ČMMJ. Podrobnější komentář, zdůvodnění proč tématické okruhy vznikly, jak by měla být znalost adeptů hodnocena a detailní znění šedesáti témat z každého ze sedmi předmětů najdou zájemci na webových stránkách Českomoravské myslivecké jednoty na adrese www.cmmj.cz v Menu pod odkazem Zkoušky z myslivosti. Tyto materiály byly také v tištěné podobě zaslány na všechny okresní myslivecké spolky, informace byla zveřejněna v časopise Myslivost a je nyní jen na odpovědných funkcionářích okresních mysliveckých spolků, lektorech a zkušebních komisařích, jak se svého úkolu zhostí a jak budou s tématy pracovat.
Kdo může přednášet a zkoušet
V nedávné době se uskutečnily již zmiňované besedy s lektory, dodatečné besedy, byla provedena výměna průkazů a aktualizovaná listina zkušebních komisařů. V dalším období bude příprava zaměřená na jednotlivé skupiny předmětů.
Noví lektoři mohou být do listiny zapsáni pokud jsou členy ČMMJ a mají lovecký lístek minimálně pět a splňují alespoň jednu z následujících podmínek:
* Složili zkoušku z myslivosti při studiu ve studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v oblasti lesnictví nebo zemědělství.
* Jsou absolventy střední a vyšší odborné školy se studijními obory lesnictví, veterinární prevence nebo zemědělství, pokud součástí učebního plánu byla povinná výuka myslivosti.
* Složili vyšší odborné myslivecké zkoušky.
* Dále pak právníci pro skupinu předmětů II a veterináři pro skupinu předmětů III a V.
Zápisy se provádějí na základě návrhu OMS s doložením kopie diplomu, u středních škol kopie maturitního vysvědčení a vysvědčení z ročníku, kde je myslivost uvedena jako povinný předmět.
K mylnému výkladu některých směrnic
Vzhledem k tomu, že občas dochází k různému výkladu některých částí Pověření Ministerstva zemědělství č. 2/2002 ze dne 20. 9. 2002 čj. 6725 b 2002-5050, případně Směrnice ČMMJ k organizování zkoušek z myslivosti, schválené Sborem zástupců ČMMJ dne 21. 6. 2003, uveřejněné ve Věstníku ČMMJ č.1/2003, a to často jenom proto, že jsou části směrnic a předpisů vytrženy ze souvislosti. Proto se pokusím vysvětlit názor Kulturně - propagační komise na konkrétních případech..
V době tvorby Směrnice se bohužel nepodařilo do ní prosadit požadavek aby uchazeč mohl zkoušku (a tedy i přípravu na ni) vykonat v místě bydliště nebo pracoviště. Tímto se mělo zabránit častým případům (dá se říci nešvarům), že uchazeč bydlí, pro názornost v Ostravě, pracuje v Olomouci, ale zkoušku absolvuje v Praze apod.. Pokud by se uvedený příklad zdál někomu přehnaný, ve skutečnosti v minulosti vykonalo několik uchazečů zkoušku na druhém konci republiky . Přesto, že uvedené není zakotvené ve Směrnici, mělo by být samozřejmostí, že ke zkoušce mimo bydliště se uchazeči hlásí jen zcela výjimečně. Nároky na úroveň znalostí uchazečů při zkoušce se již několik let snažíme sjednocovat a měly by být u všech okresních mysliveckých spolků přibližně stejné. Zůstává pak otázkou, proč se u některých spolků častěji vyskytují uchazeči z různých koutů republiky. Je to opravdu jen třeba sympatiemi ke konkrétnímu spolku?
Podle některých názorů může odborná praxe začít bez ohledu na teoretický kurz kdykoliv. Když je potřebný počet uchazečů k dispozici, tak se nahlásí termín zkoušky z myslivosti a předtím se zařadí teoretický kurz s tím, že to Směrnice neurčuje přesně a požadavek na odbornou přípravu v délce jednoho roku splňujeme. Ale Směrnice v § 2 písm.d) říká, že OMS zařadí uchazeče do teoretického kurzu a odborné přípravy na základě písemné přihlášky. Z toho se dá usuzovat, že v tomto pořadí bude probíhat i příprava ke zkouškám. To znamená , že na základě přihlášek OMS v souladu s § 2 a 3 Směrnice ustanoví lektorský sbor, zahájí teoretický kurz a odbornou přípravu. Takže zkoušky se nemohou organizovat dříve než jeden rok od zahájení teoretického kurzu.
Dalším nešvarem je, že pokud uchazeč neprospěl u zkoušky, většinou po více či méně provokativním emotivním prohlášení, že "si to zařídí jinde", se tak většinou opravdu stane. Ti, kteří jim to umožní, se brání tím, že uchazeč splnil teoretickou i praktickou přípravu a že tedy nic neporušují. V případě, že uchazeč neprospěl z jedné skupiny předmětů, může zkoušku z této skupiny opakovat v náhradním termínu, a to u stejného OMS ČMMJ, kde neuspěl. Pokud uchazeč neprospěje ze dvou a více předmětů, případně neprospěje z opakované zkoušky, uchazeč u zkoušek z myslivosti neprospěl a musí opakovat postup v souladu s § 2 a 3 Směrnice. Všechny ostatní varianty v praxi se bohužel vyskatující raději ponechám bez komentáře.
Na závěr chci připomenout, že v úvodě Směrnice v bodě 2 je uvedeno: Na základě pověření č.2/2002 ze dne 20.9.2002 . bude ČMMJ pořádat zkoušky z myslivosti (dále jen zkoušky) prostřednictvím Okresních mysliveckých spolků ČMMJ (dále je OMS), které mají pro jejich konání vytvořené požadované podmínky. Vyhláška 244/2002 Sb. v § 24, bod podle kterého byla ČMMJ pověřena organizováním zkoušek z myslivosti říká, že organizace zajišťuje pro uchazeče o složení zkoušek z myslivosti přípravné školení a v jeho rámci odbornou praxi v myslivosti v délce jednoho roku. Tímto jsem chtěl naznačit, že při organizování zkoušek bychom měli na prvním místě znát požadavky Vyhlášky, Pověření a Směrnice, nehledat v nich mezery, jak by to šlo udělat, když nejsme schopni požadavky splnit a zkoušky chceme pořádat pouze pro finanční zajištění činnosti okresního mysliveckého spolku.
V současné době se připravuje novelizace směrnice pro zkoušky z myslivosti, která by údajně měla být jasnější než stávající. Zbývá jen doufat, že se to našim právníkům podaří.
Na závěr mi dovolte ale ještě jednu obecnější poznámku. Jestliže máme v samotném názvu organizace slovo jednota, měli bychom být jednotní i v přístupu k adeptům, v pohledu na zkoušky a jejich úroveň. Kurz a následné zkoušky přece nepořádá ten či onen okresní myslivecký spolek samostatně, zkoušky nejsou a nesmějí být konkurenční záležitostí v rámci ČMMJ a už vůbec ne by se ze získávání nových myslivců neměla dělat komerční záležitost. Každý pořadatel kurzu a zkoušek by si měl uvědomit, že zastupuje celou naší organizaci a svým přístupem, erudicí a seriózním jednáním vytváří pozitivní obraz o všech myslivcích - členech ČMMJ. Požadavky by měly být sice přísné, ale také spravedlivé na základě rovné šance a přístupu pro všechny. Je nepominutelnou skutečností, že členská základna stárne a nové mladé krve je více než třeba, ale ne za každou cenu, nedůstojným způsobem a jen pohledem zisku dalších členských příspěvků. Naši nástupci budou totiž právě takoví, jaké si je vychováme hned zpočátku. Ukažme, že ještě platí myslivecká čest a hrdost.
Dr. Štefan HAKEL,
vedoucí Odborného oddělení
Sekretariátu ČMMJ