ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2005

Jaký puškohled si vybrat?

Myslivost 6/2005, str. 30  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Zákon o myslivosti č. 449/2001 v §45 zakazuje lov v noci bez optického zaměřovače. Dnes však i lov ve dne bez optického zaměřovače, pokud pomineme například naháňky, je téměř nemyslitelný. K výběru vhodného puškohledu se naši myslivci stále vracejí svými dotazy. Nejčastější otázky jsou formulovány většinou jako: Jaký puškohled si vybrat?

Jaké jsou tedy aspekty k výběru puškohledu a s čím se můžeme u puškohledů setkat?
Čím řídit jejich výběr?

Při výběru puškohledu je třeba především zvážit účel převažujícího použití. Ta tam je doba, kdy se pořizoval jeden puškohled, na univerzální použití a vzhledem k tehdejším parametrům i s velmi skromnými vlastnostmi. Dnešní technická nabídka puškohledů je taková, že lze vybrat puškohledy jak speciální, s vlastnostmi, které zvýrazňují účel použití, tak i puškohledy s širším spektrem použití, jejichž vlastnosti se přibližují univerzálnímu nasazení nebo puškohledy splňující i nejnáročnější požadavky.
Nejdůležitějším hlediskem pro výběr puškohledu je převažující účel jeho použití.
K osamělému lovu, převážně s posedu a pro lov v noci potřebujeme puškohled s nejlepšími světelnými vlastnostmi a tedy s co největším zvětšením a s co největším průměrem objektivu. Například 8 x 56 nebo minimálně 7 x 50. Připomeňme, že čím je větší průměr objektivu, tím je průměr výstupní pupily světelného paprsku vystupujícího z okuláru větší a tím je i větší světelnost. Čím je větší zvětšení a čím je větší průměr objektivu, tím je i vyšší koeficient výkonu za šera, který zejména pro lov v noci potřebujeme. Koeficient výkonu za šera určuje rozlišitelnost detailů zobrazeného předmětu za snížených světelných podmínek. Čím je vyšší, tím má zobrazený obraz lepší rozlišitelnost i za šera. Samozřejmě toto platí za předpokladu dostatečně jasného a velkého obrazu a tedy průměru výstupního světelného svazku o velikosti minimálně 6 mm, což je důležité sledovat zejména u puškohledů s proměnlivým zvětšením. Pro pozorování za zhoršených světelných podmínek je tedy,u puškohledu s průměrem objektivu 50 mm, optimální velikost zvětšení asi 7 - 8x, u puškohledu s průměrem 56 mm potom 8 - 9x, kdy je optimální velikost jak světelnosti, tak i výkonu za šera.
Na druhou stranu, čím je větší průměr objektivu a čím je větší zvětšení, tím je menší zorné pole a takový puškohled není zase příliš pohotový pro střelbu na zvěř v pohybu nebo na krátké vzdálenosti a k tomuto účelu se nehodí. Pro naháňky a obecně pro lov zvěře v pohybu se proto vyrábí speciální širokoúhlé puškohledy např. 1,5 - 4 x 22 apod. Pro pochůzky a i pro střelbu posedu za dne je vhodný lehký puškohled s ještě dostatečně vyhovujícími vlastnostmi i pro střelbu za šera např. 6 x 42 nebo 6 x 48 apod. Určitým univerzálním řešením je puškohled s variabilním zvětšením. Puškohled s variabilním zvětšením však má o něco málo nižší koeficient propustnosti světla, ale zejména vnitřní mechanizmus je citlivější na zpětný ráz výstřelu. Z tohoto důvodu je třeba, zejména k instalaci na zbraně osazené výkonnou ráží, vybrat variabilní puškohled zvláště pečlivě a nejlépe pouze velmi renomované značky nebo puškohled s ověřenou kvalitou. Jinak vnitřní mechanizmus začne zpětnému rázu "ustupovat" a brzy se tak setkáme s efektem" nenastřelitelnosti" zbraně a s tzv. plovoucími zásahy.

S jakými konstrukčními prvky se můžeme setkat a které volit?
Materiál tubusu:
Může být z oceli, což je u většiny puškohledů od výrobce Meopta. Ocel je pevná a jako materiál velmi spolehlivá, odolná proti rázům a pádům, i když o něco s vyšší hmotností než lehké slitiny. Nejpoužívanějším materiálem je slitina hliníku, která je lehká a pokud je dostatečně silná, tak i velmi odolná. Proto při prvním pohledu na puškohled, při jeho výběru, se snažíme zjistit tloušťku stěny tubusu. Není to jednoduché, ale často je to velmi zřejmé. Tubus může být, a také u kvalitních značek je, vyroben z jednoho kusu včetně střední části, do které se vsazují seřizovací prvky. Takto vyrobený tubus je velmi tuhý a pevný. U levnějších puškohledů je tubus objektivu a okuláru šroubovaný každý zvlášť do střední části. U tohoto tubusu je nejlepší volit montáž s můstkem tak, aby tubus nebyl namáhán zpětným rázem.
Optická soustava: Optickou soustavu tvoří řada čoček, které zabezpečují jednak žádoucí zvětšení, ale i obracení obrazu a další obrazové korekce pro barevnou věrnost, geometrickou přesnost obrazu až do okrajů zorného pole a další optické vlastnosti. Materiál optické soustavy může být optické sklo nebo plast. U levných optických přístrojů je to často plastická hmota. Plast má nižší koeficient propustnosti světla, má výrazně horší kvalitu vykreslení obrazu a časem mění, mnohdy velmi výrazně, i své optické vlastnosti. Nejdokonalejším materiálem pro optické soustavy zůstává klasické sklo. Je sice těžší než plast, ale trvanlivé a u renomovaných výrobců má i vynikající optické vlastnosti. Soustavy čoček by měly být pokryty několikanásobnou antireflexní vrstvou, která zvyšuje koeficient propustnosti světla optické soustavy.
Mechanická soustava: Sestává ze zaostřovacího okuláru, ze seřizovacích mechanizmů, které vychylují vnitřní tubus, u variabilních puškohledů z mechanizmu zajišťujícího posun optických soustav ke změně zvětšení a z těsnicích prvků. U puškohledů s variabilním zvětšením soustava pro změnu zvětšení může být zdrojem, jak optických, tak zejména mechanických vad s důsledkem pohybujícího se bodu zásahu. U těchto puškohledů se jedná o nejcitlivější část přístroje s největší pravděpodobností potenciálních závad a chyb.
Utěsňovací systém zabezpečuje nejen vlhkotěsnost přístroje, ale u pohyblivých částí i výrazně ovlivňuje stabilitu a vzájemnou polohu vnitřních mechanizmů. Těsnění pevných částí proti vnějším vlivům by mělo být provedeno kvalitními tmely a u pohyblivých součástí kroužky z velmi kvalitní silikonové pryže. Nejkvalitnějším vnitřním těsněním je přesné opracování lapováním pro styk kov na kov. Tato úprava je pracná a náročná na přesné opracování a vybavení technologiemi, proto se používá většinou jen u puškohledů dražších a od renomovaných výrobců. U levných puškohledů je vnitřní i vnější těsnění provedeno pomocí pryžových kroužků, které často nemají dobrou životnost a po omačkání mohou být zdrojem nejen netěsnosti, ale i nepřesnosti puškohledu. Kvalitní puškohledy jsou ve vakuu plněny dusíkem k zabránění vnitřního orosení.
O kvalitě puškohledů od nejznámějších renomovaných výrobců není sporu a jsou spolehlivě ověřeny. Problematická bývá nabídka v nižších cenových kategoriích, kde je orientace mezi výrobky a obchodními značkami, kdy není většinou zřejmý skutečný výrobce, dosti náročná a zejména pro laika hodně složitá.
Při pořizování puškohledu platí více než u jakéhokoliv jiného zboží, že příliš šetřit se nevyplácí. Pokud se rozhodneme přece jenom ke koupi levnější značky měla to být vždy ta, kde je zcela jasný výrobce a země původu a existují již zkušenosti nebo reference s použitím. Pozornost věnujeme i přiloženým technickým informacím, kde by měl být zobrazen řez přístrojem se zřejmým způsobem těsnění, rektifikace a fixace jednotlivých částí mechanizmu. Orientací jsou i případné reference a zda výrobce či dovozce podrobil přístroj nezávislému testování apod. Rizikem jsou vždy puškohledy s variabilním zvětšením, kterým věnujeme obzvláštní pozornost. Při změně zvětšení se nesmí zaměřovací osnova pohybovat a měnit polohu bodu zamíření. Jedním z orientačních prvků je změna velikosti zaměřovací osnovy při změně zvětšení. U jednodušších puškohledů zůstává velikost zaměřovací osnovy, při změně zvětšení stále stejná. U kvalitních puškohledů se velikost zaměřovací osnovy mění s velikostí zvětšení. U variabilních puškohledů je optická soustava složitější a u nekvalitních puškohledů se zde projevují častěji optické chyby. Při výběru velmi pozorně sledujeme vykreslení obrazu zejména do okrajů zorného pole. Pokud se zde vyskytne i malá chybička, potom se výrazně projeví za snížené viditelnosti rozostřeným celým polem a "nemožností" za šera puškohled řádně zaostřit.

Jaký konkrétní puškohled tedy s velké nabídky vybrat?
Abychom nepropagovali pouze puškohledy renomovaných značek, které mají špičkovou kvalitu, ale mají jedinou chybu a to, že jejich cena je řádově i v několika desítkách tisíc korun, pokusili jsme se vybrat a podrobit testu i puškohled z velmi přijatelné cenové hladiny. Výběr padl na puškohled zn. HAKKO. Tuto značku znám osobně z používání například v australské buši a v jiných zahraničních teritoriích. Vybrán byl model Winner s variabilním zvětšením 3 - 12 x 50 se světelným bodem. Jedná se o puškohled s přijatelnou hmotností a velmi univerzálním použitím. Široký rozsah variabilního zvětšení umožňuje střelbu na krátké i velké vzdálenosti. Světelný bod se s výhodou využije při střelbě v noci. Výrobce: Hakko, Tokyo, Japonsko. Cena je velmi přijatelná a pro spotřebitele se pohybuje kolem 7500 Kč. Optická soustava je ze skla s antireflexními vrstvami. Tubus je vyroben z jednoho kusu hliníkové slitiny, což je předpoklad mimořádné tuhosti puškohledu a je obvyklý jen u nejdražších přístrojů. Puškohled je plněn dusíkem k zabránění zamlžení i v extrémních teplotách a odolný proti počasí.Vnitřní tubus je fixován proti posunu při výstřelu pružnou podložkou umístěnou v úhlu 45° v kolmé rovině k ose tubusu. Rektifikační točítka sloužící k seřízení bodu zamíření mají jednu konstrukční zvláštnost, u loveckých puškohledů neobvyklou. Točítka umožňují, po nastřelení na zvolenou vzdálenost, jejich zpětné nastavení na bod 0 bez posunu zaměřovací osnovy. Při střelbě na větší vzdálenost lze potom provést rektifikaci zaměřovací osnovy podle skutečné dálky střelby, stejně jako u zaměřovačů na policejních nebo vojenských odstřelovačských puškách. Při prvním pohledu je zřejmé velmi pečlivé a perfektní dílenské zpracování včetně detailů a povrchového zpracování. Rychlozaostřování je řešeno bez aretace, ale s tužším chodem, který zabezpečuje stabilitu zaostření i po zpětných rázech výstřelů a chrání proti nechtěnému rozostření. Obraz je jasný, brilantní, barevně věrný a dobře prokreslený v celém zorném poli.

Praktický test
Test probíhal instalací na kulovnici ráže 308 W a na kulové kozlici ráže 9,3 x 74 R. Střelba na terč v poměrně tvrdých přírodních podmínkách s vysokou vlhkostí vzduchu se střídáním teplot s venkovními teplotami většinou pod bodem mrazu + 5 až minus 10° Celsia. Pro hodnocení stability zamíření byla zkušební střelba prováděna při různém zvětšení od minimálního po maximální s vyhodnocením polohy středního zásahu po změnách zvětšení. Současně byla sledována pravidelnost umístění středního zásahu a odolnost puškohledu proti zpětnému rázu jak u ráže 308 W, tak zejména u velmi výkonné ráže 9,3 x 74 R. Obzvláště nás zajímal výsledek odolnosti zejména na poslední velmi výkonné ráži. Test byl uskutečněn podle situací, které se při lovu běžně vyskytují. Střelba probíhala opakovaně. Přeprava zbraně s puškohledem byla v pouzdře i bez něho.

Výsledek testu
Při střelbě na největší a nejmenší zvětšení došlo k posunu polohy středního zásahu ve vzdálenosti 100 m o 0,5 cm nahoru, což je rozdíl naprosto zanedbatelný a u většiny puškohledů běžný. Po delší střelbě, jak ráží 308 W, tak zejména 9,3 x 74 R a i při velmi nešetrném zacházení nedošlo k žádným posunům zásahů a puškohled naprosto zachovával svoji přesnost. Přesto, že manipulace s puškohledem probíhala většinou při teplotách pod bodem mrazu, chod pohyblivých částí byl spolehlivý. Příjemným zjištěním byla odolnost puškohledu i na silné ráži, kdy si zachovával přesnost a stabilitu polohy zaměřovací osnovy a tím přesnost střelby.
Celkovou úroveň konstrukce, dílenského zpracování, funkce, přesnosti a odolnosti puškohledu HAKKO, lze hodnotit na velmi vysoké úrovni. Užitná hodnota puškohledu vysoce přesahuje jeho pořizovací cenu, která jej řadí mezi levné, ale svoji kvalitou patří bezesporu do vyšší kategorie. Ve své cenové hladině tvoří svojí kvalitou a úrovní určitou výjimku a lze jej doporučit všem, kteří nechtějí investovat větší prostředky do puškohledu a přesto pořídit přístroj na poměrně velmi dobré úrovni. Jedná se o kvalitní originální japonskou konstrukci a práci. Je třeba objektivně poznamenat, že výhodná cena je také v důsledku výhodného kursu japonský yen/USD a česká koruna. Při kursu před dvěma lety by cena byla více než dvojnásobná.
Rád bych zdůraznil, že velmi pozitivní výsledek testu relativně levného puškohledu je velmi příjemným překvapením a je velkou výjimkou, kterou rozhodně nelze zobecňovat na jiné levné přístroje. U dvou jiných levných puškohledů, poměrně známých značek došlo k velmi vážným poruchám. U jednoho na ráži 308 W, což není ještě ráž s velkým zpětným rázem, došlo k utržení zaměřovací osnovy, která v puškohledu "plavala". Závada se obtížně identifikovala, takže měla za vinu chybení několika kusů zvěře. U jiného levného puškohledu zase i po menším rázu došlo k úplnému odlomení celého tubusu od střední části.
Pro puškohled HAKKO typ Winner mohu zcela odpovědně udělit největší ocenění 5 * z pěti možných.
Zpracování dat...