Dobrý den, ohaři a tedy i malý münsterland se mohou barvářských zkoušek zúčastnit. Trochu jiné to je u barvářských zkoušek honičů, kde je vysloveně napsáno, že se jich mohou mimo honičů zúčastnit také teriéři, jezevčíci a slídiči. Plemena ohařů jmenována nejsou. V případě ohařů a jejich lovecké upotřebitelnosti je třeba brát v úvahu současné znění Zákona o myslivosti, kde je řečeno, že je ohařům zakázáno nahánět srnčí zvěř a ostatní zvěř spárkatou všem plemenům vyšší kohoutkové výšky než je 55 cm.
Vladimíra TICHÁ
Doplnění:
Dobrý den, děkuji za odpověď, ale můžete mi ještě upřesnit váš výklad? BZ absolvovat lze i přesto, že BZ obsahují disciplínu nahánění BH, BZH absolvovat nelze, jen protože ohaři nejsou vypsáni ve zkušebním řádu, jako plemeno, které se může zkoušek zúčastnit. Malý münsterlandský ohař nedosahuje kohoutkové výšky vyšší než 55 cm. Dle mého názoru zde kolize se zákonem není. Prosím o podrobnější vysvětlení. Děkuji a jsem s pozdravem.
Dobrý den, naprosto chápu Vaše pochybnosti, ale Zákon o myslivosti opravdu říká že je „ohařům a všem plemenům vyšší kohoutkové výšky než je 55 cm zakázáno nahánět srnčí zvěř a ostatní zvěř spárkatou“. Výklad zákona přísluší pouze soudům, takže osobní názor kohokoliv z nás asi není směrodatný. Máte pravdu v tom, že kohoutková výška malého münsterlandského ohaře není vyšší než 55 cm. Stále je to ale ohař, tedy plemeno, o kterém zákon říká, že je mu zakázáno nahánět srnčí zvěř. Do podobné situace se dostává např. také bretaňský ohař. Ve zkušebním řádu je stanoveno, které plemeno se může jednotlivých typů zkoušek zúčastňovat. Možná se to jeví leckdy nelogické, ale zatím zkušební řád platí. Pravdou je, že dochází k určité úpravě a že z ní pravděpodobně vyplyne trochu jiný přístup k přiznání lovecké upotřebitelnosti.
Vladimíra TICHÁ