Charakteristika listopadu
Původ názvu měsíce listopadu pochází od padání listů. Vzniká bohatá podestýlka z listí všech barev a druhů, peřina a úkryt, umožňující živočichům i rostlinám uchýlit se k zimnímu spánku nebo ukončit vegetační období. Vstupujeme do posledního celého podzimního měsíce a s ním se přiblíží i konec hlavní části lovecké sezóny.
Poslední říjnový víkend se vrátíme ke středoevropskému času, dny a prostor pro lov se nám výrazně zkrátí. I v přírodě ubývá slunečního svitu, teploty se postupně snižují, místy mohou klesnout i pod bod mrazu, ve vyšších polohách se může objevit sněhová pokrývka. Přichází podzimní plískanice, nepříjemné, vlezlé a sychravé dušičkové počasí.
Pokračuje shazování srnčích parůžků, přilétá brkoslav severní, káně rousná, odlétají skřivani. Končí daňčí, probíhá mufloní říje a říjí jelenci běloocasí. Začíná kamzičí říje a chrutí černé zvěře. Jezevec lesní se ukládá k zimnímu spánku.
Přízemní mrazíky spálí vegetaci, kvalitní pastvy postupně ubývá. Zvěř můžeme zastihnout převážně v denních hodinách, jak se pravidelně paství především na vlhčích místech s vydatnější vegetací. Vyhledává maliník a ostružiník, spadlá semena a plody. V některých lokalitách je semenný rok dubu a buku, tam bude zvěř upřednostňovat vyhledávání úrody žaludů a bukvic.
Myslivecká péče o zvěř
v listopadu
Postupně se snižující délka a intenzita slunečního svitu způsobí vyplavování hormonu melatoninu. U zvěře dochází ke zpomalování metabolismu, začíná přestavba trávicího taktu na zimní režim. Zvěř si potřebuje vytvořit tukové zásoby pro překonání zimního období, proto zvěř intenzivně přikrmujeme.
Předkládáme oves, ječmen, můžeme předkládat i granulové preparáty. Z dužnatého krmiva jablka, hrušky, řepu, mrkev… Zde však v listopadu dáváme pozor na první mrazíky, které urychlí hniloby
a plísně, které zvěři vůbec neprospívají, Zvěři stále předkládáme sůl. Krmelce by měly být připravené pro zavezení senem, které předkládáme až při vyšší sněhové nadílce. Kaštany máme uskladněné na volné ploše, na geotextilii do výše 25 cm, aby se mohl vyplavit alkaloid saponin, který je pro zvěř toxický a může vést k poruše krvetvorby. V případě absence srážek, můžeme kaštany kropit.
Do bažantích zásypů dál předkládáme jadrné krmivo se zadinou atd. Nesmí chybět písek nutný k trávení bažantů. Pískem můžeme vysypat přístupové cesty k zásypům a zajistit tak volný sběr. Zajícům předkládáme dužnaté krmivo, například řepu, mrkev a podobně.
Lov zvěře v listopadu
V ideálním stavu máme k začátku listopadu splněný plán holé zvěře. V opačném případě musíme využít poslední týdny s vhodným počasím pro lov. V podzimní období by měli být odstavená selata, proto se můžeme věnovat lovu bachyní. Probíhající společné lovy jsou pro jejich odstřel ideální. Od začátku měsíce se můžeme věnovat lovu kožešinové zvěře.
Nadchází hlavní období společných lovů. Při jejich organizaci dbáme o dobrou organizaci akce, která je naší vizitkou.
Při zahájení musí vedoucí společného lovu jasně určit, která zvěř se na akci může lovit. Nikdy nezapomene důrazně připomenout pravidla bezpečné střelby, zacházení se zbraní, mysliveckou vzdálenost, vhodnou velikost používaného střeliva atd. Jednotnou střelu můžeme používat pouze při společném lovu a pouze pro střelbu na černou zvěř.
Pro zvýšení bezpečnosti při lovech je vhodné, aby organizátor měl v sebou v zásobě oranžové pásky a vesty.
Zároveň začínají probíhat myslivecké plesy a zábavy, které by případnou ukázkou lovecké hudby nebo pasováním, vždy měly být dobrou prezentací české myslivosti.
Hlavní sezonu mají sokolníci, kteří se mohou se svými dravci úspěšně zapojit do plnění plánu lovu drobné i spárkaté zvěře. Velmi účinné je tlumení vran a strak loveckými dravci. Sokolníci slaví 16.11. Světový den sokolnictví.
Myslivecký hospodář průběžně vede evidenci plomb a lístků o původu zvěře, evidenci vydaných povolenek (po společném lovu seznam střelců), evidenci ulovené zvěře. Podává státní správě myslivosti měsíční hlášení o průběhu lovu a o plnění plánu lovu.
Autor: Ing. Václav VOMÁČKA