ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Informace pro nájemce honiteb v lokalitách, které přecházejí z LČR na VLS ČR

| Diskuzní fórum
Informace pro nájemce honiteb v lokalitách, které přecházejí z LČR na VLS ČR
V polovině letošního roku došlo na základě usnesení Vlády ke změně práva hospodaření k lesním pozemkům a dalších ploch mezi státními podniky Lesy ČR (LČR) a Vojenské lesy a statky ČR (VLS ČR). 
V rámci této optimalizace hospodaření ve státních lesích se Vojenské lesy nově staly vlastníkem rozsáhlých lokalit na Karlovarsku, Českokrumlovsku, v blízkosti CHKO Brdy, v sousedství Drahanské vrchoviny na Vyškovsku.
Touto změnou práva hospodaření dojde také ke změně držitele honitby z LČR na VLS. S ohledem na to, že v dotčených honitbách je většinou výkon práva myslivosti řešen nájemním vztahem na základě výběrového řízení vypsaného v minulosti LČR, jako tehdejším vlastníkem, chceme jako nový vlastník především nájemce informovat o záležitostech, které se jich v souvislosti se změnou práva hospodaření dotýkají.
 
Předně je třeba obecně zmínit, že změna práva hospodaření z Lesů ČR na Vojenské lesy a statky nijak neovlivní „civilní režim“ dotčené lokality. Změna hospodáře neznamená, že by se dotčené území stalo součástí vojenského újezdu, k takové změně může dojít pouze zákonem.
Vojenské lesy a statky zmíněné pozemky převzaly, s tím, že do konce roku 2021 probíhá předávání smluv od LČR a jejich právní rozbor. Předpokládáme, že všechny smlouvy na pronájem honiteb budou platné a v současné době nevidíme problém v jejich dalším naplňování.
 
V nejbližším období společně s Ministerstvem zemědělství a LČR budeme administrovat provedení změny zápisu držitele honitby a následně chceme dotčené nájemce kontaktovat. Předpokládáme, že k tomu dojde na přelomu letošního a příštího roku. Do té doby mám pevnou víru v to, že nájemci zajistí podle platných dohod řádnou péči o zvěř, budou řádně plnit plán lovu a především pak zajistí honitby na zimní období.
Následně s nájemci dohodneme způsob spolupráce a nezbytné administrativní náležitosti. V mezidobí z hlediska komunikace s držitelem honitby či orgány státní správy bude probíhat vše jako v minulosti.
Výjimkou jsou situace, jejichž řešení vyžaduje souhlas či vyjádření subjektu, který je vlastníkem pozemků – například u problematiky umisťování mysliveckých zařízení. V takovém případě se nájemci již aktuálně obracejí na Vojenské lesy a statky ČR. Přesnou metodiku naleznou zájemci v dopisech Ministerstva zemědělství ČR, které byly adresované příslušným orgánům státní správy.
 
V souvislosti s množícími se dotazy bych také rád informoval, že o způsobu výkonu práva myslivosti po vypršení současných nájemních vztahů nebylo zatím rozhodnuto. Vojenské lesy a statky jako správce lokalit sloužících k výcviku ozbrojených sil dlouhodobě ve svých stávajících honitbách zajišťuje myslivost ve své působnosti a na vlastní účet, v nově nabytých honitbách však chceme ověřit „synergii“ zde fungujícího modelu se způsobem hospodářské správy našeho podniku. O dalším postupu budou proto stávající uživatelé, kterým nájemní termíny vyprší v roce 2023, informováni v druhé polovině roku 2022.
 
Budu se těšit na spolupráci s Vámi. Myslivosti zdar!
Ing Petr KRÁL,
ředitel VLS ČR, s.p.
 

 

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...