ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2024

Letní kurz trubačů 2024

Myslivost 9/2024, str. 88  Martin Karban, Petr Duda
Vážení čtenáři časopisu Myslivost, vážení trubači, pojďme se společně ohlédnout za děním jubilejního dvacátého Letního kurzu trubačů (LKT) v Chlumu u Třeboně, který se letos uskutečnil v termínu 3. až 10. srpna. Dvacáté opakování je jistě výjimečné a bylo by zajímavé uvědomit si, kolik se toho za oněch dvacet let může udát na jednom kurzu.
Tím nejpovolanějším, kdo by vás měl přenést do těch dvaceti let Letního kurzu trubačů, není nikdo jiný než strůjce trubačského vzdělávání, autor mnoha myšlenek a hlavní organizátor LKT 2024 Petr Duda.
 
LKT-2024-Dva-nadejni-lektori-Martin-Karban-a-Petr-Duda-1.jpgK dvacetiletému jubileu
 
Před dvaceti lety se začal psát příběh letního setkávání mysliveckých trubačů v Chlumu u Třeboně. Z víkendového seznamování několika nadšenců s Dykovými signály se postupně stala letní hudební škola, kterou navštěvuje každoročně zhruba stovka trubačů i se svými nejbližšími.
Za dvacet let kurzem prošlo 1921 osob, z nich však řada přijela několikrát. K tomu je třeba připočítat 121 přihlášených trubačů na zrušený kovidový ročník. Protože na něj ale díky uvolněnějším hygienickým opatřením asi šedesát trubačů přijelo prožít dovolenou a společně jsme si zahráli v přírodě na hrázi rybníka Skalice, do našeho seznamu dvaceti ročníků jsme jej nakonec započítali, i když výuka neproběhla. Můžeme tedy směle prohlásit, že Letním kurzem trubačů za dvacet let prošlo více než tisíc jednotlivců.
Na každém ročníku jsme vyučovali i začínající trubače. Zpočátku jako jednotlivce, později ve speciálních skupinách, dělených na lesnice a borlice. Na LKT tak začalo s troubením během dvaceti let zhruba 400 trubačů.
Výuku zajišťovalo celkem 44 profesionálních lektorů pro hru na lesnice, borlice, v pozdějších ročnících i na lesní rohy, trubky a trombon. K tomu jsme se věnovali hudební teorii, vedení a organizaci mysliveckých ceremoniálů i sborovému zpěvu.
Předvedli jsme veřejná vystoupení na mnoha půvabných místech na Třeboňsku a uspořádali desítky společenských akcí – večerů se zpěvem, tanečních večerů, výletů a průvodů.
Pro kurz byly zkomponovány mnohé nové autorské skladby a vytvořeny úpravy známých melodií.
V rámci LKT se konaly dokonce dvě svatby a ze vztahů na kurzech vznikla mnohá manželství.
Za dvacet let dokáže z novorozeněte dospět samostatná lidská osobnost a může případně zplodit potomky. Také Letní kurz dospěl a z jeho života se narodil Zimní kurz v Opavě, Letní trubačský tábor a Mezinárodní studentský seminář na středních lesnických školách. Především ale vznikla řada Trubačských škol Josefa Selementa, ve kterých se troubení pod vedením profesionálních lektorů vyučuje celoročně. Výuka hry na lovecké rohy probíhá nejen na všech středních a vysokých lesnických školách, ale již také na Střední rybářské škole v Třeboni.
Díky mohutné a neustálé vlně hudebního vzdělávání se dnes téměř na každé lovecké akci troubí a myslivci pořádají během celého roku stovky Svatohubertských mší po celé republice.
V Čechách, na Moravě i ve Slezsku máme skvělé trubače, bravurní soubory – kromě jiných i vítěze Mistrovství Evropy.
Jako Klub trubačů ČMMJ pořádáme řadu koncertů, na kterých se sejdeme a po kratší přípravě jsme schopni předvést hodinový program hudby a slova. Trubače jsme přivedli dokonce na naše nejvýznamnější pódium, do Rudolfina, na koncert České myslivecké Vánoce v Rudolfinu.
Máme navíc nejen vzdělávací výukový systém, ale trubači si mohou praktickou zkouškou ověřit, kam na cestě vzdělání již došli. Kategorizační zkoušky pořádané Klubem trubačů ČMMJ zřetelně každému trubači naznačí, co opravdu již dokáže v hudbě předvést.
A především máme Klub trubačů ČMMJ, který nás sdružuje, pořádá pro nás soutěže a je pilířem našeho trubačského života.
Vychovali jsme si úžasné lektory ve věku od zhruba dvaceti po téměř sedmdesát let. Máme své české báječné hudební skladatele – nejen našeho milovaného Petra Vacka a Jana Karase, ale řada trubačů napsala překrásné skladby, které s chutí hrajeme. Máme mezi sebou Tomáše Kirschnera, bez kterého bychom neměli hudební archiv a hudební nástroje. Ten nejen noty připravuje a vydává, ale díky němu se rozvinula výroba lesnic u našich výrobců hudebních nástrojů.
Jistě by se i bez Letního kurzu trubačů v Chlumu u Třeboně trubačská společnost rozvíjela. LKT stál na počátku zrodu vzdělávacího systému, který velmi dobře funguje pro celé skupiny trubačů, které vzájemně propojuje hudebně i společensky. Je to stálice, ke které se naši trubači neustále vrací a nacházejí v něm spoustu zábavy, přátelství i vzdělání podle své chuti.
Na začátku prvního ročníku nastal velký lijavec, který naprosto utopil původní představu o několika trubačích scházejících se ve velkém stanu na jednotlivé výukové lekce i společný nácvik na louce u mé milované chaloupky v Chlumu. Díky velkorysosti tehdejšího ředitele Základní školy v Chlumu u Třeboně Mgr. Luboše Němce jsme mohli výuku přesunout do pohodlí velké budovy s řadou tříd a začal se psát náš společný příběh. Na jeho začátku jsme stáli dva – Petr Vacek a já, Petr Duda. Dnes zde spolu s námi stojí řada skvělých přátel, hudebních a pedagogických odborníků, kteří příběh píší společně s námi a časem budou psát své vlastní kapitoly nádherného románu s názvem Lovecká hudba s českými trubači.
Za organizátory LKT 2005 až 2024
Petr DUDA,
člen České filharmonie,
učitel hudby, český trubač.
 
Jubilejní dvacátý ročník
Letního kurzu trubačů
proběhl v srpnu v Chlumu u Třeboně

 
Kurz byl organizován vcelku podobně jako minulý rok. Část výuky byla situována do budovy ZŠ na horním náměstí v Chlumu u Třeboně a část do kulturního domu v obci Žíteč, která je místní částí Chlumu u Třeboně. Kurzu se zúčastnilo téměř stovka trubačů. Součástí kurzu bylo i uspořádání členské schůze Klubu trubačů ČMMJ. Zápis z jednání je umístěn na webu Klubu trubačů www.trubaci.cz.
Výukové lekce probíhaly hned od prvního dne ve skupinách. Začínající trubače vyučovali Lenka Kořenská a Martin Karban. Hrající lesnice a borlice vedli společně Lenka Kořenská a Petr Ježek čerstvý absolvent Pražské konzervatoře ve hře na lesní roh. Koncertní trubače držitele Kategorizační zkoušky II. stupně vedl Tomáš Kirschner. Klapkové nástroje na společných a dělených hodinách řídili Petr Vacek a Marie Kosová. Výuku rohů v ladění Es měl na starosti Petr Duda s Marií Kosovou.

LKT-2024-JILOVICE-1.jpg

Dělená a společná výuka probíhala tak, že nejprve všichni trubači v dané skupině hráli spolu a jen na některé hodiny se rozdělili podle toho, na jaký nástroj hrají; lesnice zvlášť a borlice zvlášť. Je totiž důležité, aby trubači vnímali nejen svůj hlas (part) samostatně, takzvaně si jej přečetli a naposlouchali, ale aby si jej také zahráli společně s ostatními hlasy ve své skupině.
Když se během dopolední a odpolední výuky dalo vše dohromady, následovala ještě souborová hra určená všem účastníkům včetně začínajících trubačů, kteří zde dostali také svou roli. V týdnu se k lektorskému sboru připojili ještě Petr Dražil, vedoucí výuky na SLŠ v Písku a Jaromír Čížek, člen Rady KT ČMMJ.
 
Kategorizační zkoušky
 
Na letním kurzu trubačů dostaly prostor i činnosti pořádané přímo Klubem trubačů (KT) ČMMJ, jako jsou kupříkladu Kategorizační zkoušky (KZ) a seminář před Kategorizační zkouškou. Obojí je pořádáno v rámci velkých výukových událostí, tedy takových, na nichž se sejde velký počet trubačů, kteří mají chuť se vzdělávat a dosahovat určitých stupňů svých dovedností ve hře na nástroj. Na LKT 2024 tedy nemohly zkoušky chybět a po dohodě s hlavním organizátorem kurzu Petrem Dudou byly zařazeny do týdenního plánu.
Zkoušce vždy předchází seminář, jehož absolvování je pro přihlášení ke zkoušce povinné. Na semináři jsou zájemci seznámeni s kritérii, pravidly a průběhem zkoušky, a také si zahrají všechny skladby, které jsou její součástí.
Seminář pro Kategorizační zkoušku 1. stupně (Trubač praktický) vedla Lenka Kořenská. Seminář pro zájemce o Kategorizační zkoušku 2. stupně (Trubač mírně pokročilý) vedl Martin Karban.
Zkouška prvního stupně sestává z trubačského Desatera skladeb prof. Antonína Dyka a z otázek z oblasti myslivosti týkajících se vhodného použití skladeb v praktickém mysliveckém troubení.
Druhý stupeň zahrnuje náročnější slavnostní skladby včetně vybraných Úlovků Josefa Selementa a Antonína Dyka. Součástí je i zpěv zpaměti dvou částí z Hubertské mše B dur Petra Vacka a Josefa Selementa a také základní znalosti z oblasti hudební teorie. Znalost not a hudebních značek je totiž pro kvalitní provozování hudby nezbytná.
S dovolením bych rád vysvětlil ještě úlohu zpěvu. Proč by měl trubač umět zpívat, když stačí, že hraje na mysliveckých událostech? Při zpěvu je totiž důležitá čistá intonace, a tato schopnost představit si a zazpívat čistě melodii, je pro samotnou hru na jakýkoliv hudební nástroj nepostradatelná nebo přinejmenším velmi důležitá. A jedná-li se nám všem o hudební růst mysliveckých trubačů, nesmíme a ani nechceme tyto aspekty opomíjet. A vzdělávání trubačů je jedním z cílů pořádání Kategorizačních zkoušek.
Úkolem lektora semináře je sdělit případným adeptům, zda jsou dostatečně připraveni složit zkoušku a ke zkoušce je pozvat nebo naopak doporučit odložení přihlášení na další termín. Jedná se o to, aby se trubači, pokud možno, vyhnuli velkému stresu a případné bázni z neúspěchu při samotné zkoušce.
Semináře se zúčastnilo na 30 posluchačů, ke zkoušce bylo doporučeno osm trubačů, dva kandidáti na opravnou zkoušku uspěli, celou zkoušku 2. stupně složil jeden adept, celou zkoušku 1. stupně pak úspěšně složilo pět adeptů.

LKT-2024-MYSLIVECKA-TREBON-1.jpg
 
Koncerty a další události
 
Letošní ročník byl z hlediska vystupování na veřejnosti a společenských akcí opravdu nabitý. Kromě pěti koncertních dnů a několika společenských večerů a tanečních zábav včetně jedné diskotéky s opravdovým dýdžejem se v rámci LKT konala i jedna svatba.
Vždy během kurzu alespoň jedno vystoupení patří i lektorům. To se uskutečnilo hned třetí den kurzu v rámci veřejného koncertu lovecké hudby nesoucího v našem týdenním plánu název "Jílovický buřtík". Koncert se konal v jihočeské obci za podpory místního mysliveckého spolku a samozřejmě samotné obce. Toto vystoupení bývá pravidelnou součástí LKT a mezi trubači je to akce velmi oblíbená.
První část programu koncertu se odehrála před jílovickým kostelem a velmi početnému publiku nabídla ukázky z praktické lovecké hudby. Druhá část koncertu programově laděná na koncertní hudbu v podání všech trubačů, nabídla i vystoupení lektorů a proběhla na veřejném prostranství se stánkem kousek od kostela. Následovalo posezení a ten jílovický buřtík, na který se všichni moc těšili.
Ani letos nechyběl tradiční průvod Chlumem. Kdo zná Chlum u Třeboně, vybaví si jistě místní dominantu kostel na návrší na horním náměstí. První tóny lesnic a borlic se nesly od kostela směrem do města a k rybníku Hejtmanu. Následoval průvod ulicemi až na ostrůvek rybníku, kde jsme si ještě společně zahráli lovecké skladby.
Dalším tradičním místem pro naše koncerty je i obec Cep, kde jsme opět předvedli náš repertoár a po koncertě si navíc užili taneční zábavu s diskotékou v místním hostinci.

LKT-2024-SVATBA-1.jpg

Předposlední den kurzu čekalo trubače dopolední hudební matiné v zámeckém parku v Třeboni. Bezprostředně po vystoupení se konala svatba dvou frekventantů, kteří v loňském roce byli ve skupině začínajících a natolik je atmosféra kurzu oslovila, že se rozhodli v jeho rámci uzavřít manželství.
Tím ovšem trubačský den nekončil. V chrámu sv. Jiljí v Třeboni proběhla odpolední zkouška a Svatohubertská mše, kterou celebroval farář Martin Bětuňák.
Koncertních a uměleckých činností tedy bylo skutečně mnoho. Vyvrcholením LKT byl opět závěrečný koncert trubačů na Myslivecké Třeboni, respektive na jejím zahájení. Musím říci, že zde se nám repertoár vydařil asi nejlépe.

LKT-2024-ZAVERECNY-KONCERT-1.jpg
 
Letní kurz trubačů 2024 je za námi, byl jubilejní a o to výjimečnější. Myslím, že se všichni budeme opět těšit na ročníky další, a hlavně na ten příští, který se bude konat v termínu 2. až 9. srpna 2025.
Rádi bychom poděkovali našim kamarádům českým mysliveckým trubačům, starostce městyse Chlum u Třeboně Mgr. Jitce Bednářové a vedení základní školy a ředitelce Mgr. Bc. Patricii Vondrkové.
My zkrátka máme rádi Chlum a vše, co je spojeno s naší láskou k hudbě a myslivosti, máme zaryto hluboko v srdci. Naše řady rozšiřují další a další nadšenci a spolupracovníci. Vše je skvěle rozběhnuto a máme se při tom všichni rádi. Děkujeme všem!
Myslivosti a mysliveckému troubení zdar!
Martin KARBAN,
člen rady KT ČMMJ za vzdělávání

Zpracování dat...