ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2024

Pulsar Merger LRF XL50

Myslivost 4/2024, str. 72  Martin Brožek
Pulsar, evropský výrobce digitálních noktovizí a termovizí, uvedl vloni na trh model Merger LRF XL50, v oboru vůbec první binokulární termovizní „pozorovák“ se senzorem s 1024x768 body. Pojďme si rozklíčovat všechny zkratky v názvu a podívat se, jak se používá.
Merger není v nabídce Pulsaru žádná novinka. Tyto zavedené digitální termovize ve tvaru klasického dalekohledu byly doposud dostupné se senzory 640x480 px, 384x288 px a nyní nově s 1024x768 body.
Všechny varianty Mergerů mají identickou výbavu a tělo, liší se pouze v osazení čočkou, jejíž velikost je uvedena v názvu přístroje a samozřejmě ve velikosti senzoru.
Mergery LRF mají shodně levou čočku pro termovizní kanál a v pravé je schovaný laserový dálkoměr. Na ShotShow 2024 a později i v Evropě na IWA představil Pulsar ještě novou variantu Merger DUO, která kombinuje termovizní kanál a digitální noční vidění. Tento model mám vysoko na seznamu zájmů a těším se na jeho otestování.

1_-sada_Merger_m-i_3_tla_Z-stka_na_ka-zd-e_stran_T.JPG
 
Klid pro oči
 
Ač uznávám, že nosit malou kapesní termovizi jako třeba Axion je pohodlné, po třech měsících používání Mergeru musím konstatovat, že možnost sledovat dění ve tmě oběma očima je obrovský skok v pohodlí. Jelikož mě často trápí bolesti hlavy, je pro mě delší pobyt ve tmě spojený s opakovaným osvitem jednoho oka jízdenkou do pokaženého zítřka. Bohužel nepomáhá ani to, že se všechny Pulsary dají stáhnout na minimální svítivost, a dokonce přepnout do nenáročného mono-červeného režimu. Určitě znáte ten pocit, kdy po chvíli soustředěného sledování přístroj sklopíte a obraz máte jakoby „vypálený“ na sítnici.
Zde představuje binokulár překvapivě účinnou pomoc. Displej osvěcuje obě oči naráz, takže jsou rovnoměrně zatížené a mozek se nemusí vyrovnávat s tím, proč je na jednom oku poledne a na druhém půlnoc. Protože kamarád argumentoval, že s binokulárem člověk ztratí „noční zrak“, schválně jsem se na tuto teorii zaměřil. Ano, na moment „noční režim“ svého zraku ztratíte, ale stačí na pár vteřin zavřít oči a můžete pokračovat v noční šoulačce.

3_9_Merger_XL_-_jeden_okul-ir_pro_obraz__druh-Z_je_laserov-Z_d-ilkom_Tr_.JPG
 
Merger LRF XL50
 
Výrobci si občas libují v záhadných zkratkách, v tomto případě je však rozluštění názvu opravdu jednoduché. Merger je název modelové řady termovizních binokulárů a LRF značí funkci laserového dálkoměru až do vzdálenosti 1000 metrů s výpočtem horizontální vzdálenosti (tj. zohlednění náklonu). XL je označení senzoru 1024x768 a 50 s ohledem na clonu f1.0 prozrazuje 50mm průměr čočky. Hodnota 1024x768, tedy v IT hantýrce „kilo“, ovšem není jen senzor, ale také dokonale jemný AMOLED displej zobrazující senzor v poměru 1:1.
Základní optické zvětšení kombinace XL senzoru a padesátky čočky je 2,5x, zorné pole je 14x10,5°, ve sto metrech dokonce 24,6x18,5 m. Kombinace těchto dvou vlastností, tedy základního zvětšení a zorného pole, dělají z Mergeru univerzální pozorovací přístroj. Pochybuji, že si ho někdo pořídí, aby mohl ze třiceti metrů pozorovat myši na vnadišti, ale díky širokému zornému poli by byl i tento myslivec v principu spokojený.

12_18_Standardn-s_PULSAR_mono_Zl-inek_lze_vym_Tnit_za_chodu.JPG
 
Funkční výbava
 
Začnu dálkoměrem. V Pulsaru přistupují k produktům prakticky a jejich funkce navrhují tak, aby reagovaly na skutečné potřeby uživatelů – myslivců, záchranářů a dalších profesionálů. Laserový dálkoměr umí nejen vypočítat skutečnou balistickou vzdálenost pro okamžiky střelby pod úhlem, ale dovoluje též trvalé zapnutí se skenem každou vteřinu.
Dálkoměr bez problému zaměříte i na zvěř na volném poli ve vzdálenosti asi 300 metrů, ovšem s přibývajícími metry budete potřebovat pevnou oporu dalekohledu a samozřejmě dostatečně velký předmět, jak to bývá u dálkoměrů běžné. Měření je rychlé a odpovídá realitě. LRF funkci využijete jak pro přesnější odhad velikosti zvěře, tak pro navigaci ke zhaslému kusu. Tlačítko dálkoměru ovládáte ukazováčkem pravé ruky.
Další tlačítka na pravé straně jsou na nahrávání videa a focení, která ovládáte prostředníčkem, a na napájení, jež při krátkém stisknutí aktivuje clonu a odstraní z obrazu šum. Krátkým podržením přepnete do pohotovostního režimu, což ale na Mergeru prakticky nepoužívám, protože má u očnice senzor vzdálenosti a jakmile přístroj oddálíte od očí, tak skočí do pohotovostního režimu sám.
Když se ještě na moment vrátím k uzavření clony a resetu obrazu, tak jsem si u termovizí zvykl, že reset obrazu dělám ručně. Začal jsem s tím u termovizních zaměřovačů a automaticky jsem si toto nastavení přenesl i na pozorovací dalekohledy. Bez ohledu na to, zda přístroj odpočítává do resetu nebo ne, už mě to tolikrát vypeklo, že první co dělám, je nastavení na ruční reset. U Pulsaru přepínač najdete ve velkém menu v položce Kalibrační režim. V poloze „Automatický“ se děje vyhodnocení šumu v obraze bez potřeby zásahu uživatelem, v poloze „Semiautomatický“ kliknete na vypínací tlačítko a v poloze „Ruční“ musíte zavřít víčko před čočkou. Tato poloha má své uplatnění v případech, kdy potřebujete být naprosto potichu. Clona se nezavírá sama, musíte ručně zavřít víčko – jde to zcela bezhlučně, ale potřebujete k tomu obě ruce. Osobně používám semiautomatický režim, protože cvaknutí clony není žádná tragédie a za posledních pět let se mi nestalo, že bych clonou zradil zvěř.
V levé řadě najdete tlačítka menu, změny citlivosti a zoom. Všechny tři mají namapovanou funkci na krátké a dlouhé stisknutí. Krátkým podržením menu tlačítka se objeví „malé menu“, dlouhým podržením „kompletní menu“.
Tlačítko na prostředníčku při dlouhém stisku nezmění citlivost, ale přepne zobrazení do druhé barevné škály a tlačítko zoomu dlouhým stiskem aktivuje PIP (obraz v obraze).
Merger má základní optický zoom 2,5x a stiskem tlačítka digitálního zoomu přeskáčete až do zobrazení s dvacetinásobným zvětšením. Osobně si nicméně myslím, že zvětšení 20x už mnoho výhod z hlediska kvality pozorování nepřináší.

5_11_Merger_XL_5x.jpeg
 
Jak to kouká?
 
V obchodě, na veletrhu, ve městě – tam všechno kouká skvěle, ale kde se láme chleba je špatné termopočasí, například když je celý týden v jednom kuse na nule, nezasvítí sluníčko a do toho ještě celou noc prší. Zde musím vyzdvihnout, že Pulsar se dlouhodobě snaží vymáčknout ze snímaného prostředí maximum a v „kilovém“ čipu Mergeru XL se mu to skutečně podařilo. Žádné vznášející se svítící koule zvěře uprostřed ničeho, ale prokreslená scéna včetně travin, větví, i kmenů vzdálených stromů.
Merger LRF XL50 to prostě umí a když si v uživatelském režimu nastavíte pro konkrétní citlivost zesílení i kontrast, tak se nemůže stát, že byste ztratili pojem o prostoru.
Pulsar má standardně ve svých přístrojích tři úrovně zesílení – Normální, Vysoký a Ultra. Po většinu roku si vystačíte s Normální, ale jak přijdou horší podmínky, zesílení Ultra pomůže s lepším čtením svého okolí.
Dalším benefitem kombinace čočky a XL čipu je velké zorné pole, na rozdíl od zařízení, která sice slibují velký detail na 150 metrů, ale na 50 metrů si ukroutíte hlavu, protože z prostoru uvidíte jen malý výsek. Základní optické zvětšení v Merger XL je 2,5x. Při přiblížení na dvojnásobek, tedy 5x, vůbec nepozorujete zhoršení obrazu, stejně tak 10x je stále skvěle čitelné. Senzor je využitý skutečně efektivně.
Komentář si zaslouží ještě NETD, které je u Merger XL uvedené jako <40 mK. Po několikatýdenním testu a porovnání s dalšími přístroji jiných značek je dobré mít skutečných <40 mK než teoretických <25 mK vykoupených nadměrným šumem. Ne nadarmo radím zájemcům o termovize - podívejte se sami a vyberte si podle vlastního oka.
Ze scény dostanete maximum v režimech „teplá studená“ a „teplá bílá“, ty jsou se zpracováním obrazu nejdál. Můj oblíbený mono-červený režim sice nenabízí tolik detailů, ale když si chci něco blíže prohlédnout, přepnu do černobílé podržením prostředního levého tlačítka.
Výkon ověřený praxí by se asi dal shrnout takto – na 50 metrů vidíte srně zástěrku, na 100 metrů srnčí paroží v kontrastním prostředí, na 200 metrů zajíci slecha.
Co ovšem na obrazu oceňuji jako skutečně prakticky využitelnou vlastnost, je schopnost udržet prostorové vidění.
 
Výdrž a další fyzické parametry
 
Merger LRF XL50 váží něco málo přes 900 gramů. Je napájený dvěma bateriemi, přičemž jednu z nich můžete vyjmout a za chodu vyměnit. Celková výdrž v počasí kolem 20 °C je až osm hodin, já ovšem Merger používal přes zimu, takže jsem této hodnoty nedosáhl. Výměnný článek shodný pro další Pulsar přístroje, třeba Thermion, je rozhodně výhoda. Články se nabíjejí přímo v přístroji kabelem s konektorem USB-C.
Proč Pulsar stále trvá na vlastních článcích, jsem se ptal přímo v Litvě a vysvětlili mi, že to má opodstatnění z hlediska životnosti elektroniky. podle slov zástupce servisu jsou uživatelé občas tak kreativní, že do přístrojů dokáží „nacpat“ doslova nemožné kombinace, které by nikoho z vývoje ani nenapadly a na což elektronika není stavěná.
Čočka termovize je v levém „tubusu“, ostří se kolečkem v jejím housingu, ostření jde hladce. Okuláry lze zaostřit s ohledem na dioptrickou vadu uživatele, každé oko samostatně. Rozteč očnic je nastavitelná.
V můstku mezi tubusy na spodní straně přístroje najdete stativový šroub a konektor USB-C chráněný gumovou krytkou. Hliníkové tělo má příjemný povrch, na kterém nezůstávají otisky prstů, úchopové plochy jsou pogumované. Materiál těla nejen chrání citlivou elektroniku, ale také efektivně odvádí vyprodukované teplo.
Gumová krytka chrání čočku a dálkoměr, po otevření na přístroji drží a nevydává žádný zvuk. Tlačíka jsou gumová, necvakají, mají příjemný zdvih.
Přístroj dostanete v klasickém polotuhém obalu, který slouží pro transport.
 
Závěrem
 
Pulsar Merger LRF XL50 představuje skvělou volbu pro ty, kteří hledají vysoce kvalitní binokulární termovizní dalekohled s pokročilými funkcemi. Díky kombinaci vysokého rozlišení senzoru, širokého zorného pole, efektivního laserového dálkoměru a pohodlného binokulárního designu je tento přístroj ideální pro rozmanité venkovní aktivity, pozorování volně žijící zvěře nebo dokonce pro záchranářské a bezpečnostní operace v náročných podmínkách.
Cenově spadá do vyšší kategorie, což je vzhledem k jeho prémiovým vlastnostem a kvalitnímu zpracování pochopitelné. Doporučuji jej zejména vášnivým lovcům a profesionálům.
Binokulární design je také vhodný pro uživatele, kteří ocení komfort a ergonomii sledování oběma očima, což může výrazně snížit únavu – zde jsou dobrou i alternativou Mergery se slabším senzorem.
Vzhledem k unikátní kombinaci vlastností a výkonnosti by Merger LRF XL50 mohl být také zajímavým nástrojem pro vědecké výzkumné týmy zabývající se studiem chování zvěře.
V konečném důsledku, ať už jste profesionál, nebo nadšený amatér, nabízí Pulsar Merger LRF XL50 kombinaci vlastností, které uspokojí i nejnáročnější zákazníky.
 
Přístroj mi zapůjčila společnost Binox s.r.o., testovací doba tři měsíce byla díky mé účasti v Pulsar ProStaff programu.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
 

Zpracování dat...