Jako ve všech tržních souvislostech, máme i v oblasti výživy psů kompletními krmnými směsmi na výběr mezi cenově velmi dostupnými a naopak, některé značky, hlavně zaoceánské, svítí svými cenami jako hvězdy ve výšinách pro mnohé nedosažitelných. Zkušení chovatelé ovšem už dávno vědí, že cena je jen pomocným parametrem výběru konkrétní značky. Někdy také rozhoduje trochu snobismu, jindy jen povědomá snaha dopřát svému čtyřnohému příteli to nejlepší. Často je ale důvodem výběru naprosto logicky zajištění správné výživy pro vysoké energetické nároky pracovní zátěže u psů, což je typické v chovech aktivních myslivců. Na druhé straně není výjimečné, že jinak zdraví a výkonní psi mají alergii na klasické obiloviny a jiné běžné složky krmiva, nebo jim kombinace i kvalitních složek v konkrétní značce dieteticky nebo zdravotně „nesedne“.
Kromě toho, a to je už složitější souvislost, jsou plemena se skutečně specifickými nároky, byť zrovna tohle se u pracovních či loveckých plemen neděje. Co je jistě časté a obvyklé, ale také ne jednoduché, je potřeba vyznat se v nabídkách a použití jednotlivých krmiv od odchovu štěňat po dokončení vývinu spojeného se začínajícím výcvikem a navazující prací. Jinak krmíme březí a kojící feny, u dospělých psů rozlišujeme dobu klidu a plné sezonní nasazení. Dalšími kategoriemi jsou krmiva pro staré psy, dietetické speciality i krmiva pro veterinární účely. Na trhu jsou také krmiva se zvýšenými složkami pro rozvoj srsti.
U každého krmiva by mělo být uvedeno doporučení výrobce denní dávky podle živé hmotnosti psa, plemene, věku, aktuálního nasazení nebo reprodukčního stádia. Přesto, a o tu hlavně běží, každý pes je individualita a má své specifické podmínky chovu, prostředí a práce. Je tedy na chovateli, aby alespoň v základu složení krmiva porozuměl a dokázal, přinejhorším metodou pokus omyl, najít tu pravou značku a její typ pro konkrétní situace a jedince.
Proberme tedy vše, co můžeme podstatného a užitečného o krmných směsích pro psy vědět. Pro stručnost a zjednodušení je v textu budeme nazývat granule nebo krmivo, byť v krmivářském názvosloví tento pojem znamená pouze formu krmiva, jeho konečnou úpravu, rozhodně ne konkrétní druh. Ve skutečnosti pojem kompletní krmná směs vyjadřuje takové krmivo, které obsahuje všechny složky potřebné pro organizmus zvířete a dále se dodává jen pitná voda. To si řada chovatelů neuvědomuje a dalšími přídavky narušuje pečlivě vybilancovaný poměr živin.
Protože bych sám nedokázal provést čtenáře náročnou problematikou aktuálního složení krmiv pro psy a technologickým procesem jeho výroby, přizval jsem k rozhovoru
Ing. Ivana Kováče, vedoucího divize krmiv pro psy a kočky firmy TEKRO, s. r. o.
Začněme prosím vysvětlením pojmu granule pro psy.
Jednoduše lze tento produkt definovat jako směs komponentů, které jsou zpracovány ve formě granule extruzní technologií, ideální pro trávicí aparát a enzymatický systém psa.
Technologie nazývaná extruze nemusí být všem chovatelům známa...
Extruder si nejlépe představme jako zařízení, kam přichází směs komponentů zvlhčená horkou vodou a párou, a ta je šneky za současného hnětení posouvána do relativně úzkého výstupu, nazvaného matrice. V posouvané hmotě, dá se říci těstu, se třením o záměrně drsný povrch šneků i extrudační komory zvyšuje teplota na hodnoty přes 100 oC a z matrice vychází granule.
Tento technologický proces mi připomíná známé úsloví pro krizový vývoj...
Pokud tím myslíte, že „tlusté leze do tenkých“, ano, je to výstižné vyjádření. Věcně bychom mohli extruder přirovnat mlýnku na maso, ovšem místo matrice s mnoha otvory je na výstupu extruderu jejich počet omezen. Podle receptury a velikosti granulí jich bývá od 10 do 90. Extruder má 150kW motor a vyrobí 3 až 5 tun granulí za hodinu. To usnadňuje představu o robustnosti stroje i energetické náročnosti extrudačního procesu.
To je jednoduchý a pochopitelný popis stroje. A jeho význam?
Teplota a tlak přivodí několik zásadních změn. Jednotlivé komponenty jsou ve výsledném produktu pevně spojeny, prakticky se neobjevuje prachový podíl. Struktura vycházejících granulí je plně homogenní. Podstatné je, že škrobová složka z použitých obilovin je želatinizována. Takto je pro krátké tenké střevo a enzymy masožravců velmi dobře přístupná, snadno a přirozeně stravitelná. Má energetickou využitelnost blížící se cukru. Kromě toho se podílí na optimální soudržnosti granulí. Vlákninová složka si zachová svou dietetickou funkci, tj. podporu posunu tráveniny v trávicím traktu a dotyky mechanoreceptorů ve sliznici střev vyvolává peristaltiku svalové vrstvy.
Po ukončení extruze má směs komponentů vycházející matrice strukturu granulí. V této fázi obsahují 20 až 30 % vlhkosti, která umožnila prostup hmoty extruderem. Té se zbavujeme v další části technologické linky, v dvoukomorové plynové sušárně. Zde se granule v nízké vrstvě pomalu suší při teplotě 100 oC.
Následuje posun do tukovacího nástřikového zařízení. Aplikuje se hlavně drůbeží tuk, ale podle druhu granulí se může tukovat směsí živočišných a rostlinných tuků, popř. tukem rybím. Výstupní vlhkost je pak 7 %. To je základní parametr dlouhodobé uchovatelnosti granulí.
K tomu přistupuje i kvalitní obal, znemožňující zpětné zvlhčení granulí z prostředí i kontakt se vzduchem, který rozvíjí povrchovou oxidaci granule.
A ona dlouhodobé uchovatelnost granulí je?
Jeden a půl roku. Je to podstata prodejnosti neboli úspěšné distribuce pro obchodníky. Chovatel by měl granule skladovat v chladu, mimo přímé sluneční světlo. Totéž platí po otevření obalu. V suchém prostředí, maximálně při pokojové teplotě, mimo sluneční záření. Je třeba omezit přístup vzduchu ke granulím, aby nedocházelo k oxidaci tuku. Alespoň srolováním horní části pytle po každém krmení, ideální je přesypat granule do vzduchotěsně uzavíratelné nádoby.
Dovolím si k tomu doplnit, že v přirozenosti psovitých šelem je prioritní konzumace obsahu předžaludků a střev jejich kořisti, kde byla původní rostlinná potrava enzymaticky zpracována a přeměněna. Rostlinná pletiva, většinou ve formě vlákniny (celulózy) mikroflóra trávicího traktu býložravců rozkládá na jednoduché cukry. Trávenina je navíc obohacena vitamíny skupiny B i řadou dalších specificky biologicky účinných látek, což ovšem extruze neumí. To ale nijak nevadí, protože, jak vyplyne dále, tyto složky jsou v optimálním obsahu do krmiva přidávány.
Velikost a pevnost vyrobených granulí je dána velikostí otvorů v matrici nastavením extruderu. V naší výrobní řadě EMINENT je pamatováno na krmiva pro široké spektrum chovaných plemen, rozlišené jako jednotlivé druhy velikostí granulí, složením a poměry živin podle věku psa a živé hmotnosti v dospělosti.
Tím jsme u hlavního předpokladu kvalitních krmiv, jejich složení…
Hlavní složkou jsou živočišné bílkoviny a živočišný tuk. Přesto, že v souvislosti s krmením psů mluvíme na prvním místě o masu neboli kosterní svalovině, na obalu granulí pro psy tento pojem použít nemůžeme, protože není legislativně správný. Proto v souladu s legislativou tuto živočišnou složku označujeme jako živočišný protein nebo živočišnou moučku.
Složení granulí je dáno nároky konkrétního plemene a aktuálního věku či reprodukčního stádia. Tomuto nároku říkáme potřeby živin. Rozlišujeme dospělé psy malých, středních a velkých plemen, štěňata – opět malých, středních a velkých plemen, psí seniory. Dále psy, kteří mají specifický problém s využitím živin neboli trávením, psy se specifickými potřebami vzhledem ke zdravotnímu handicapu. I to je součást našeho sortimentu a veterinární lékař je doporučuje na základě zdravotního stavu psa.
A teď skutečně prosím konkrétně – složení…
Základem je živočišný protein, doplněný rostlinný složkou. Tedy dehydrovaný živočišný protein, konkrétně vepřový, jehněčí, hovězí, kuřecí a kachní. V některých typech řady EMINENT je použita rybí moučka. Její vysoká biologická účinnost spočívá v ideálním spektru esenciálních aminokyselin, tuku i minerální složce. To se u nás ve firmě TEKRO s.r.o. všechno používá. A i když se jedná o plnohodnotnou bílkovinu, pro optimální kvalitu bílkovin ještě doplňujeme esenciální aminokyseliny, lyzin a methionin. Rostlinný podíl tvoří obiloviny čirok a rýže, batáty, zelenina. Doplňujeme minerální látky, vitamíny a mikroprvky. Dále „bylinky“ a řadu dalších přísad.
Zásadní energetickou složkou je drůbeží tuk. Dále používáme rybí tuk – lososový olej, na zvýšení chutnosti a doplněni omega-3 a omega-6 vícenenasycených mastných kyselin.
Fyziologie psa, na rozdíl od jiných masožravců, vyžaduje určitý podíl rostlinné složky. I po průchodu extruderem si zachovávají příznivé dietetické působení a ve střevním prostředí zvyšují resorpci živin a podporují optimální pH i enzymatickou aktivitu. Tu v granulích představuje čirok a rýže. Jiné obiloviny v základní řadě EMINENT nepoužíváme.
Dalším i rostlinnými komponenty jsou semeno lnu, sušené brambory, batáty, cukrovarské řízky, mrkev. Z ovocných složek sušené jablečné výlisky pro jejich vysoký obsah pektinu, velmi příznivě působícího na střevní prostředí a mechanizmus resorpce živin. Do krmiv pro psy neaplikujeme žádné sójové produkty.
Kvalitě rýže my chovatelé rozumíme, mimo jiné velmi šetrnému, dietetickému škrobu ve vztahu ke sliznici střev. Ale jakou přednost či výhodu má čirok?
Neobsahuje lepek, má protizánětlivý účinek, obsahuje vitaminy a přirozené antioxidanty, betaglukany a polyfenoly.
Polyfenoly ve výživě?
Jsou to sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi, které neutralizují volné radikály. Mají antioxidační vlastnosti, chrání srdce a cévy, mají protirakovinné účinky, podporují funkci mozku (neuroprotektivní účinek), působí protizánětlivě, podporují metabolismus cukrů a modulují hormonální rovnováhu. Uvažujeme-li o nárocích psa ve vysoké zátěži, je tento účinek velmi žádoucí.
Další významnou biologicky účinnou látkou jsou vícenenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Jejich zdrojem je lososový olej a lněné semínko.
Vaše granule pro psy skutečně obsahují byliny?
Ano, bylinný komplex je důležitý pro speciální bezproblémové fungování organizmu a spokojené psy - kopřiva pro zdravá játra a detoxikaci organizmu), anýz stimuluje trávení a působí proti nadýmání, yucca schidigera zase posiluje imunitní systém a má kladný vliv na funkci žlučníku a slinivky břišní, snižuje také uvolňování čpavku z exkrementů, tedy snižuje zápach a mohl bych jmenovat i další.
A co chondroprotektiva pro správnou činnost kloubů?
Klouby psů jsou zatěžovány a opotřebovány jejich intenzivním pohybem, který je často jiný, než vývojově obvyklý. Tyto organické komplexy síry vstupují do struktury chrupavky, což kromě esenciálních aminokyselin methionin a cystein další formy síry u monogastrů neumí.
Vraťme se o zhruba třicet pět roků zpět. Tehdy byl chov společenských plemen psů v porovnání s dneškem okrajový, převažovala plemena služební a pracovní, tedy včetně loveckých. Výživa se řešila převážně různě kvalitním masem upraveným krátkým ovařením, doplněným nejčastěji těstovinami či bramborami, v malé míře kuchyňskými zbytky. Jediným minerálním a vitaminovým doplňkem byl Roboran pro psy a kupodivu, dal se „sehnat“ první předchůdce granulí, psí suchary Dingo. Ty ale byly přednostně určeny pro potřebu psů chovaných v bezpečnostních složkách.
Pro psy jsou velmi zásadní B vitaminy – a opět se vrátíme ke skutečnosti, že původní druhy psů konzumovaly, a to prioritně, tráveninu z tenkých nebo slepých střev, částečně z předžaludků. A to je mohutný zdroj velmi účinných přirozených B vitaminů syntetizovaných mikroflórou trávicího traktu. Stojí za zmínku, že zdroje B vitaminů i většiny dalších vitaminů jako potravní doplňky pro člověka i zvířata jsou získávány z fermentačních biotechnologií působením mikroorganizmů identického původu např. se střevní mikroflórou.
A obsahy dalších vitaminů?
Jejich obsah v jednotlivých typech granulí je odvozen z fyziologických potřeb konkrétních kategorií psů, pro které je krmivo určeno. Faktem je, že extruze působením vysoké teploty a tlaku částečně snižuje zejména vit. A, D, E a rovněž dlouhodobé skladování je snižuje procesem, kterému říkáme poločas rozkladu. Receptura proto vytváří v obsahu vitaminů takovou rezervu, aby až do konce expirace jejich obsah odpovídal deklaraci uvedené na obalu.
Zmiňujete deklaraci obsahu živin a složení granulí na obalech, datum výroby, expiraci a hmotnost balení. Vyplývá z ní něco dalšího?
Ano, samozřejmě. Jako každý subjekt výroby krmiv musíme mít registraci u ÚKZÚZ, který pravidelně kontroluje kvalitu výroby a hlavně dodržování uvedené deklarace. Dalším kontrolním orgánem je USKVBL, veterinární obdoba SUKL.
Splňovat ale musíme i požadavky Státní veterinární správy, obchodní činnost s našimi krmivy může kontrolovat ČOI. Kromě jiného, zákon zapovídá uvádět na obalech zdravotní efekt některých složek, přesto, že toto působení prokazatelně mají.
Také musíme vše přesně pojmenovat v souladu s legislativou, i když právě takovým názvům průměrný uživatel nerozumí. Pochybení ve všech zmíněných bodech má za následek nekompromisní a citelné sankce.
Minerální látky, makro a mikroprvky jsou pro psy rovněž nepostradatelné, jak splňujete potřebu pro psy?
Na tomto místě je vhodné připomenout, že současný stav vědeckého i praktického poznání uvádí pro hospodářská i domácí zvířata limitní obsahy prakticky veškerých živin. Původně se zpracovávaly pro hospodářská zvířata vzhledem k ekonomickým faktorům chovu. S rozšířením i vyšší úrovní chovu domácích zvířat se i jejich krmiva stala ekonomicky velmi atraktivní, a to byl důvod, proč jsme s poznáním jejich nároků dosáhli skutečně vysoké úrovně. Těmto údajům říkáme potřeby živin. Jsou využívány i při sestavování receptur kompletních směsí pro psy. Právě proto, že „kompletní“, jak už bylo uvedeno, musí směs, tedy granule, skutečně splňovat „top“ všechny parametry. To je pro naši firmu velmi zásadní.
Vzhledem k této skutečnosti dokážeme sestavit i obsahy a doplnění minerálních látek. V původní přirozené stravě psovitých šelem byly zdrojem makro i mikro minerálních látek kosti. K tomu kromě zdatného chrupu přispíval velmi silný enzymatický systém žaludku se silně kyselým prostředím a schopností střev vstřebat takto rozloženou kostní hmotu.
V obsahu krmiv doplňujeme kostitvorné makroprvky vápník, fosfor a hořčík nikoliv kostní hmotou, ale minerálními komponenty s rychlým a snadným vstřebáváním. Jednotlivé druhy jsou zařazovány do receptury podle druhu a podílu živočišných mouček.
Jinou kapitolou jsou mikroprvky. Přes svůj nepatrný obsah mají zásadní funkce pro látkovou výměnu, a kromě přesné dávky musíme dbát na jejich využitelnost a vhodnou formu. Dobrým příkladem je selen, prvek v našem prostředí velmi deficitní, a přitom pro organizmus velmi významný. Prioritně se podílí na antioxidační ochraně tkání. Opět „stojí za zmínku“ že kombinace selenu s E vitaminem je významná ochrana proti oxidačním super radikálům, které mohou mít závažné zdravotní důsledky. Týká se to domácích i hospodářských zvířat, ale i člověka. Závažné je, že nedostatek selenu zapříčiňuje svalovou a zejména srdeční nedostatečnost zvanou nutriční dystrofie. Selen také limituje dozrávání spermií i vajíček.
Protože je to prvek s nízkým prahem toxicity, proto musí být jeho dávkování přesné a odůvodněné. Navíc je podstatná forma – aby byl šetrný, nikoliv rizikový k organizmu. To splňuje komplex selenu vázaný na aminokyselinu methionin ze struktury kvasinek, zvaný methioselen.
Mikroprvek měď je významný pro tvorbu krve. Zinek působí na metabolizmus energie, stavbu kostí a má vliv na kvalitu srsti a dalších kožních útvarů. Mangan je podstatný pro řadu enzymů ovlivňujících látkovou výměnu a patří ke kostitvorným prvkům.
Tyto mikroprvky zařazujeme jako komplex vázaný na aminokyseliny, tzv. cheláty. Je to vazba, která podstatně zvyšuje jejich využití, mikroprvky se tedy mohou dávkovat v nižším množství, než by to bylo nutné v jednoduché anorganické formě.
Pro metabolizmus, lépe řečeno pro hormonální rovnováhu, je pro psy nepostradatelný jód, který v našem prostředí chybí.
Pro mikroprvky obecně platí, že jsou v přírodním prostředí pro živočišný organizmus deficitní. Často jsou sice v půdách obsaženy, ale rostliny je nedokáží převést do své hmoty, aby jej takto přijali býložravci.
Zbývá železo, významné pro krvetvorbu i účinnost přenosu kyslíku a oxidu uhlíku na červených krvinkách. To je jediný mikroprvek, se kterým „nejsou potíže“ neboli bývá jej v prostředí dostatek. Nicméně, naše nároky na zvířata jsou vyšší než přirozené a to je dobrý důvod k dotaci železa pro posílení fyzické zdatnosti organizmu.
Dotkli jsme se technologie, ujasnili principy složení granulí pro psy. Snad jsme objasnili ledasjaký mýtus o výživě psů a mohli ocenit zodpovědný přístup firmy TEKRO k sestavení receptur.
Co se týká obalů, je podstatné, jak jsou v plné šíři deklarovány výživné hodnoty, tedy obsahy bílkovin, tuku, minerálií atd, stejně jako je uváděno plné složení.
Já osobně musím vyzvednout systém sestavení typů krmiv v řadě EMINENT a věcné doporučení denní dávky. Nicméně, směs pro lovecké psy HUBERT je i složením postavena mimo tuto řadu. Jaký k tomu byl důvod?
Tradiční krmivo HUBERT je navrženo s ohledem na jejich náročnou práci. Lovecký pes absolvuje nejméně půl roku mnoho hodin denně intenzivního pohybu v tvrdých podmínkách a současně s nároky na zdravotní odolnost a psychiku. Proto jeho kondici a vitalitě musí krmivo poskytovat všestrannou podporu. Velmi účinným doplňkem HUBERTA je L-karnitin, podporující harmonický vývoj svalů a posiluje jejich činnost, zejména a hlavně svaloviny srdeční. Významně se tak podílí působení krmiva HUBERT na vynikající fyzické kondici loveckých psů.
s poděkováním za rozhovor
připravil Martin MOHELSKÝ
Otvory, kterými těsto matricí z extruderu protéká jsou ty oválné, ostatní otvory jsou pro šrouby, kterými se připevní matrice na tělo extruderu. Pro pořízení snímku byly nože záměrně oddáleny od matrice, ale jinak je nastavení vzdálenosti nožů od matrice podstatné pro velikost granulí