Jak na práci v honitbě, tak na samotný lov mám celou paletu oblečení prověřených výrobců a volím nejen podle počasí a venkovních teplot, ale také podle fyzické náročnosti, která mě v daný den čeká. Jednoduše mám rád, když nemusím řešit jakýkoli teplotní diskomfort, který by mi kazil radost ze samotného času stráveného v přírodě. Jsem totiž citlivý na funkční nuance mysliveckého oblečení, kterému před koupí věnuji patřičný důraz na správný výběr.
Před více než rokem jsem si vybral celý nový set oblečení od českého Banneru, na který nedám dopustit. Nosím ho velmi často, a to v teplotách v rozmezí od plus patnácti až do asi tak mínus třech stupňů. Jen v mrazech naskládám rozumně spodní vrstvy a cítím se jako v pokojíčku.
Alfa i omega je v tomto případě bunda Veles, kterou jsem si nezvolil v klasické zelené barvě, ale záměrně v hnědé. Prostě jsem si řekl, že zelené už bylo dost a hnědý odstín jak bundy, tak kalhot se mi líbil. Navíc hnědou vnímám na mysliveckém oblečení jako jednu z tradičních barev a nemám tedy problém si vzít tento v zásadě decentní komplet ani na společný lov.
Nešustivá a skvěle odolná
Bunda Veles s poměrně klasickým střihem doplněným o moderní prvky je především nešustivá. Vnější povrch bundy je totiž vyrobený z materiálu Chilar, což je pevná a odolná tkanina z mikrovlákna, která má navíc broušený povrch a připomíná na dotek jakoby jelenici. Navíc je tento vnější materiál voděodolně upravený, takže v dešti mají kapky vody tendenci stékat a do tkaniny se nenasákávat. Kromě toho je bunda mezi vrchní látkou a podšívkou vylepšená o membránu a podlepené švy. Tím pádem je jednak nepromokavá i v hustém slejváku, a jednak dostatečně paropropustná. Bunda je tak skvěle využitelná jak na čekanou, tak na aktivní lov v podobě šoulaček a naháněk.
Funkční kapuce i flexibilní rukávy
Nechybí velmi dobře řešená kapuce s malým kšiltem a možností horizontálního i vertikálního tvarování kolem hlavy pomocí pružných lanek a poměrně robustních plastových fixátorů. Plnou nepromokavost kapuce garantuje membrána, takže to není jen tak kapucka na oko, ale plně funkční součást bundy. Navíc je kapuci možné z bundy v případě potřeby odepnout, je totiž k límci připnutá čtyřmi druky. Ale já ji nesundávám vůbec a jsem tak vždycky připravený na přeháňky a klasické večerní ochlazení, když zůstanu v honitbě někdy déle, než jsem původně předpokládal.
Ale zpět k bundě samotné. Její hlavní zip je sympaticky masivní, pracuje přesně a bez zadrhávání, navíc je krytý proti profouknutí širokou látkovou légou, která se zapíná čtyřmi druky. Rukávy bundy Veles mají dostatek prostoru pro případné spodní vrstvy termoprádla, ale především nijak nebrání v pohybu, takže střelba z dlouhé zbraně, rušení zvěře a další aktivity se dají dělat skutečně komfortně bez toho, by vás někde něco táhlo, škrtilo atp. Konce rukávů jsou pružné a lze je stáhnout kolem zápěstí pomocí manžety se dvěma druky. K dispozici jsou pak logicky dva formáty velikosti v oblasti zápěstí.
Kapsy na výbornou
Na vnější straně bundy jsou čtyři kapsy, dvě velmi prostorné na spodní přední části, které kryje klopa zapínatelná opět pomocí druků. Kapsy bez problému pojmou řadu menších součástí oblečení (čepice, rukavice, nákrčník atd.), ale klidně také krabičky s náboji nebo termovizi. Navíc jsou kapsy prakticky dvojité, ukrývají totiž za sebou další prostor, do kterého je možné zasunout ruce v případě, kdy si je chcete zahřát nebo jen schovat před deštěm. Výborné řešení.
Další dvě vnější kapsy najdeme na hrudníku a uzavírají se pomocí zipů. Do každé z nich se mi vejde celá dlaň s roztaženými prsty, takže je vidět, že i tyto kapsičky toho nepojmou málo. Obvykle v nich nosím doklady, klíče od auta, zavírací nůž nebo čelovku.
Kromě vnějších kapes nabízí bunda k využití ještě dvě kapsy vnitřní. Ta objemnější je v pravé spodní části a pak tu máme ještě jednu poměrně nenápadnou kapsu (opět uzavíratelnou zipem) nacházející se na hrudníku kousek za hlavním zipem bundy Veles, ve které má stabilní místo můj mobil. Kapes, které v souhrnu nabízejí dostatek prostoru, je tedy na bundě dostatek. S jejich počtem i umístěním jsem vysoce spokojený.
Zpevněné partie a příjemná podšívka
Určitě jste si všimli, že některé vnější partie bundy jsou ušité z jiného pevnějšího materiálu (především ramena a oblast předních hrudních kapes). Mikrovláknová látka s názvem Chitex je totiž odolnější a chrání inkriminované místě proti mechanickému poškození (od popruhů batohu či lovecké tašky apod.).
Vnitřní podšívka bundy, která je i uvnitř rukávů, je příjemná na dotyk, ale přitom působí odolně a nemá nejmenší tendenci se žmolkovat. Bundu je možné si přitáhnout k tělu, resp. natvarovat jak v pase, tak na jejím spodním lemu. A především stažení spodního lemu se při výrazné nepřízni počasí rozhodně hodí.
Bunda Veles je opravdu vynikající. Nejen výborně vypadá, ale navíc je perfektně funkční, odolná a k tomu na těle komfortní. Cenovka sice není z nejlevnějších, ale podle mého je to výborná investice. Není to bunda na jednu ani na dvě sezóny, je to parťák na dlouhé roky.
Kalhoty Banner Kalmara
A jaké kalhoty jsem si vybral k bundě Veles? Sáhl jsem samozřejmě po stejné hnědé barvě a celkové vizualitě, ale především jsem i u kalhot vyžadoval, aby byly ušité z tichého materiálu.
Moje volba padla po dlouhém vybírání na kalhoty Kalmara. Stejně jako v případě popsané bundy, i kalhoty jsou z vnější části vyrobené z počesaného tichého materiálu Chilar, kdy kolenní část a také část sedací byla opět zesílená odolnější tkaninou Chitex. Obav z poškození kalhot na dřevěném posedu, kdy si zapomenete vzít pod sebe deku nebo polštářek, je tak zbytečná. A ani při práci v kleče nemusíte mít strach z prodření kolen, jak jsem si opakovaně při testování těchto kalhot ověřil.
Ultra tiché nemačkavé kalhoty
Vnější látka, která se nemačká, má navíc vodoodpudivou úpravu, ale docela nepromokavé tyhle kalhoty nejsou, na rozdíl od bundy Veles totiž nejsou vybavené membránou. Ovšem tím lépe kalhoty zase dýchají a nepotím se v nich ani v letních teplotách. Je fajn, že je možné kalhoty Kalmara odvětrat pomocí 22 cm dlouhých vertikálních otvorů se zipem na bocích (s měkkou síťovinu pod nimi), ale tuhle vychytávku jsem v reálu ani jednou nepoužil. Prostě to nebylo třeba.
Kalhoty jsou v pase pružné a zapínají se na klasický knoflík společně se zipem. Poutek na opasek je v pase hned osm, jen by mohla být poutka vyšší, aby pojmula i širší opasek.
Spolehlivé kapsy
Kalhoty mají celkem pět kapes, kdy jedna menší zapínací je na hýždích a dvě další podstatně prostornější se zipy na boční straně stehen. Další dvě typické boční kapsy u pasu chválím za jejich objem i hloubku. I přesto, že nejsou zapínací, tak z nich například telefon nebo zavírací nůž ani vsedě nemají tendenci vypadnout.
Takže praktické, pohodlné a skvěle padnoucí tiché kalhoty, které je radost nosit i celý den v kuse. Kdyby byly úplně nepromokavé, definoval bych je bez přehánění jako naprosto dokonalé. Věřím, že i kalhoty samotné mi vydrží sloužit roky.
Mikina s kapucí KASTON
Nedílnou součástí loveckého oblečení do nízkých teplot je samozřejmě i mikina. A v každém případě u ní preferuji silný kvalitní fleece. Proto také moje volba padla z nabídky Banneru na mikinu Kaston, které je ušitá z masivního polarfleecu a navíc je opatřena kapucí z téhož materiálu. Mikina neslouží jen jako termovrstva pod bundu, ale je skvělá i pro samostatné nošení od jara až do podzimu. Je samozřejmě absolutně tichá, oceňuji, že i silné plastové zipy (hlavní a na kapsách) nenadělají při manipulaci žádný výrazný zvuk, kterým bych si zradil zvěř.
Mikina je podobně jako bunda Veles opatřena stahovacími pružnými lanky na spodním okraji a také v kapuci. Kapucu je tak možné si stáhnout kolem obličeje, aby vám pod ní nefoukalo. Konce rukávů jsou pružné a pohodlně obepínají zápěstí.
Kapsy nabízí mikina čtyři, a to jak klasické oboční uzavíratelné na zip, tak i uvnitř mikiny za vnějšími kapsami další dvě, které zapínatelné nejsou. Ale pro uložení nákrčníku, kulicha, nebo fleecových rukavic bohatě postačí i z hlediska objemu.
Ve spojení s bundou Veles tvoří mikina Kalmara opravdu pěkně hřejivý s v honitbě příjemně pohodlný komplet.
Triko s vlkem a mikinokošile Wilar
Ovšem kromě zmíněných kousků oblečení mi padlo u Banneru do oka ještě pár drobností. První z nich je hnědé triko s motivem vlka, které je vyrobené ze 100% bavlny a je a těle velmi příjemné. Z mého pohledu je to jedno z nejhezčích trik s potiskem od Banneru vůbec. Také jsem ho měl na sobě za poslední rok již bezpočtukrát a oceňuji, že i po mnoha vypráních vypadá skvěle jak látka, tak i samotný potisk.
A pak jsem si ještě nemohl nekoupit jednu geniální košili. Jmenuje se Wilar Sherpa a je na ní zajímavý fakt, že je to vlastně kus oblečení na pomezí mezi košilí, blůzou a mikinou. Vnější vrstva s moc pěkným kostkovaný vzorem je vyrobená z kombinace bavlny a polyesteru a je příjemná na omak. Podšívku pak tvoří materiál Sherpa, který je silně počesaný a připomíná na omak ovčí vlnu, především ale skvěle drží teplo a navíc je paropropustný.
Košili nosím s oblibou jen jak volně na triku nebo jako druhou vrstvu pod bundou v chladných dnech. Košile má pohledný límeček a dvě náprsní kapsy, takže za mě značka ideál.
Pokud vás na závěr zajímá, co že to mám na hlavě za klobouk, pak vězte, že se jmenuje Harol. Líbí se mi klasický tvar a má na mé hlavě stabilní místo především na společných lovech.
Pokud vám tento článek přišel extrémně dlouhý, pak mi to promiňte, ale přišlo mi zajímavé okomentovat celou soustavu oblečení, která mi dává v různých kombinacích velký smysl na lovech nebo při práci. Chválím kvalitu zpracování jednotlivých kousků, odolnost a také jejich přívětivé ceny. Třeba jsem vám dal tip, pokud v nabídce prodejců mysliveckého oblečení tápete.
Testoval Jiří LOUTHAN