ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2024

Praktická balistika v myslivecké praxi

Myslivost 11/2024, str. 56  Martin Brožek
Současná balistika se dělí na čtyři okruhy: vnitřní, přechodovou, vnější a terminální. Abychom zůstali u praktického využití, věnuje se tento článek jen balistice vnější, především v návaznosti na střelbu z kulovnice.
Slovo balistika pochází z řečtiny a v doslovném překladu znamená „vrhat“. Základy této zajímavé disciplíny položil už Aristoteles, tj. zmínky nalezneme už v době asi 330 př. n. l. a nikoho nepřekvapí, že od samého vzniku je balistika pevně spojena s vojenským pokrokem.
Současná balistika se dělí na čtyři okruhy: vnitřní, přechodovou, vnější a terminální. Abychom zůstali u praktického využití, věnuje se tento článek jen balistice vnější, především v návaznosti na střelbu z kulovnice. Než vás téma vyděsí, rychle prolétnete nadpisy a přejdete na další článek, ujišťuji vás, že celou problematiku probereme především z praktického hlediska.
Nepřečtete si tu o složitých výpočtech, vzorečcích, ani fyzikálních teoriích, ale dostanete pár tipů, jak lépe porozumět vlastní kulovnici a využít základů balistiky ve svém prostředí. Poznatky můžete ihned aplikovat na střelnici i následně v praxi.

onv-a-onv-max-1.jpg
 
Proč bychom měli pochopit balistiku?
Třeba proto, abyste si nastřelili kulovnici ve správném nastavení s puškohledem a střelivem, nebo proto, abyste si uměli poradit v krajních situacích, kdy střílíte třeba pod strmým úhlem nebo na nestandardní vzdálenosti.
 
Jak chápat balistické tabulky z krabičky střeliva
Balistická křivka je v optimálním případě podobná parabole. Balistická tabulka je převedením této křivky do konkrétních bodů. Tabulku uvedenou na krabičce střeliva je třeba vnímat jako orientační vyjádření toho, jak výrobce náboj navrhl a otestoval. Vezměme kupříkladu náboj z české produkce, 9,3x62, střela SP, hmotnost 285 gr.
Na krabičce tohoto střeliva najdete rychlosti, energii i pokles střely ve vzdálenostech 0 (ústí hlavně), 100, 200 a 300 metrů.
Hodnoty jsou ale uvedeny pro testovací hlaveň 60 cm, takže pokud má vaše zbraň hlaveň dlouhou 52 cm, dosáhnete logicky se střelivem nižší úsťové rychlosti. Existují teoretické poučky o tom, jakou rychlost vygeneruje každý centimetr hlavně v různých rážích, ale s ohledem na obrovské množství ovlivňujících faktorů, neumím poradit lépe, než nechat si rychlost konkrétního střeliva na vlastní zbrani změřit.

overeni-rychlosti-na-strelnici.jpg

S měření úsťové rychlosti vám pravděpodobně pomůže kamarád, který přebíjí náboje a má tak potřebné vybavení nebo si na některé z vybavenějších střelnic půjčíte hradla či „dopplera“ a zajistíte si měření sami. Jeden výstřel nestačí, skutečný obrázek si uděláte až po zprůměrování rychlostí z několika výstřelů.
Nutno podotknout, že naměřené rychlosti dosáhnete znovu jen za stejných teplotních a tlakových podmínek, ale pro potřeby lovu je jakákoliv hodnota v „neextrémním“ počasí dostatečná.
Po naměření úsťových rychlostí bude možné vygenerovat balistickou tabulku vaší zbraně, ale nepředbíhejme – tabulku vyrobíme až s použitím ONV.
 
Co je to ONV a jak ji využít
Na krabičkách střeliva najdete kromě rychlostí a poklesů též ONV – optimální nástřelnou vzdálenost (GEE německy, MRD anglicky). ONV, optimální nástřelná vzdálenost, je muničkou doporučená vzdálenost, při které nejlépe využijete náboj bez nutnosti přenášet záměrnou. U ONV vycházíme z toho, že střílíte na vitální zónu, v tom případě nebude hrát roli, zda se trefíte o několik málo centimetrů níž nebo výš od jejího středu.
Opět se ale vracíme k tomu, že ONV na krabičce je výrobcem doporučená hodnota pro jeho testovací prostředí. Nejčastěji na krabičkách střeliva z evropských muniček najdete údaj o 60 cm dlouhé testovací hlavni a výšce osy puškohledu 5 cm nad osou hlavně. Znamená to, že při střelbě střela protne vzdálenost ONV a současně ve svém nejvyšším bodě bude maximálně 5 centimetrů nad osou puškohledu. Tedy například střela je na ústí v ose hlavně, protíná osu záměrné, je obvykle 4 centimetry nad záměrnou ve 100 metrech, klesá a protíná osu záměrné ve vzdálenosti ONV.
Samozřejmě je třeba myslet i na to, že střela pokračuje i za ONV a ještě chvíli poletí, než protne -5 cm vůči ose puškohledu, což se označuje MPBR – maximum point blank range. V Čechách MPBR není nijak pojmenována a ani její hodnotu na krabičce bohužel nenajdete, o znalosti této vzdálenosti však nemůže být pochyb. Říká totiž, že když zvolíte maximální průměr vitální zóny (10 cm v našem příkladu s ONV), můžete bez přenášení nebo klikání mířit na zvěř ještě daleko za ONV s jistotou účinného zásahu.
 
Vlastní ONV a přizpůsobená balistická tabulka
Začneme tím, že si změříme úsťové rychlosti a pomocí posuvky výšku osy hlavně vůči ose puškohledu. Tyto hodnoty budou vstupovat do výpočtů jak ONV, tak do výpočtu balistické tabulky.

mereni-vysky-osy.jpg

Změření výšky mezi osami se nejčastěji provádí od komorového odfuku (dírky v těle lůžka závěru) po střed kroužků puškohledu. Pokud nemáte ani odfuk, ani kroužky rozdělené na dvě půlky, musíte si poradit – například si načrtněte střed na závěr, měřte k základně kroužků a přičtěte poloměr tubusu puškohledu. Čím přesnější hodnotu získáte, tím přesnější bude výsledek výpočtu. Na své zbrani jsem naměřil 37,74 mm vzdálenost os a průměrnou úsťovou rychlost střeliva 760 m/s.
Určitě od nikoho nečekám, že nyní vezme do ruky učebnici balistiky a začne sám počítat. Pro výpočty jsou k dispozici různě propracované webové a mobilní aplikace. Osobně jsem si zvykl na aplikaci Strelok Pro v Android nebo její alternativu Chargun Elite v iPhone.
Webové služby mi připadají příliš složité a uživatele nevybaveného znalostí angličtiny pravděpodobně dost potrápí. Ti, kteří si sami přebíjí, vám určitě rádi doporučí své oblíbené aplikace. Jelikož mi nejlépe sedí právě Strelok (Charigun Elite), rychle naznačím postup v této aplikaci.
Až se s aplikací seznámíte, což jde velmi rychle, najdete v části Rifle tlačítko MRD calculator. Do této kalkulačky vstupují jak parametry nastavení zbraně, optiky, tak hodnoty střeliva. Aby byl výsledek co nejpřesnější, je třeba nejprve vše připravit – zadat výšku osy puškohledu, úsťovou rychlost, vybrat střelu / náboj.
V MRD kalkulačce poté zadáte poloměr vitální zóny a dostanete zpět 4 hodnoty: MRD (ONV), MPBR (můžeme to nazvat česky třeba ONV-max), výšku trajektorie vůči ose ve vzdálenosti 100 metrů a vzdálenost nástřelu, kde střela protne osu puškohledu při jejím stoupání (near zero, blízká nula).
Hodnotu MRD si zapamatujte a přeneste ji do části Scope jako nástřelnou vzdálenost. Pokud si podle tohoto výpočtu nastřelíte zbraň, nemusíte až do vzdálenosti MPBR řešit jestli „trochu nad či pod“ a vaše střely bezpečně zasáhnou vitální zónu.
Balistickou tabulku si můžete opět vygenerovat ve Streloku.
Zde bych ještě na chvíli odbočil.

balisticka-tabulka-pro-konkretni-misto.jpg
 
K čemu je v lovecké praxi balistická tabulka?
Její hlavní přínos je v tom, že pro různá pevná lovecká místa můžete mít konkrétní tabulku. Kupříkladu u nás na „Liščí louce“ střílíme z vysokého posedu a ještě z kopce. Vzal jsem dálkoměr a proměřil si klíčová orientační místa. Do nejvzdálenějšího místa to je asi 200 metrů a klesání 10°. Udělal jsem si tedy balistickou tabulku pro toto konkrétní místo. Nastavil jsem ve Streloku, že chci tabulku od 25 metrů, krok 25 metrů a vypsal až do vzdálenosti 200 metrů. Střelbu ve vzdálenostech k orientačním místům ověřuji vůči vypočítané tabulce. Podobné tabulky si můžete vygenerovat pro veškerá pevná lovecká místa a třeba si je vytisknout a připnout uvnitř kazatelny.

Orientacni-zmereni-vzdalenosti-pomoci-mapy-cz.jpg

Měření vzdálenosti dálkoměrem bude samozřejmě nejpřesnější, ale obejdete se i bez něj – využijte pro měření vzdálenosti třeba mapy.cz, kde bude výsledek sice orientační, ale opět dostatečný.
 
Střelba do kopce a z kopce
Znáte starou mysliveckou poučku „když střílíš do kopce, miř níž, a když z kopce, miř ještě níž“? Toto osobně považuji za jednu z největších mysliveckých dezinformací, která reprezentuje neznalost alespoň základů vnější balistiky. Informace je přenášena na myslivecké novice a ti vystresovaní ze svých prvních lovů zbytečně zvěř potlučou nebo, v lepším případě, úplně minou.
Ano, střelba pod úhlem skutečně projektil ovlivňuje, ale v běžných mysliveckých kulových rážích, ve standardních podmínkách máte desítky metrů, než se vás to začne týkat.
 
Příklad: střelba s 9,3x62, hmotnost střely 220 gr/14,3 g, balistický koeficient 0,291 (G1), úsťová rychlost 760 m/s, nastřeleno na ONV 162 m, střelba na 100 metrů
0° (střelba na rovině): korekce 5 cm dolů
+-30°(střelba do kopce nebo z kopce, vliv je stejný, 30°): korekce 6 cm dolů, tj. rozdíl 1 cm
+-60° (střelba do kopce nebo z kopce, vliv je stejný, 60°): korekce 9 cm dolů, tj. rozdíl 4 cm, současně hovoříme o extrémním svahu!
Opravdu bude při 30° hrát roli rozdíl 1 cm ve 100 metrech? Myslím, že nikoliv.
Co je třeba si při střelbě v běžných vzdálenostech spíše uvědomit, je střelný kanál v těle zvěře. Když budete střílet z vysokého posedu na krátkou vzdálenost a posadíte kříž na nízkou komoru, velmi pravděpodobně prostřelíte zvěři hrudní kost, ale nezasáhnete žádný životně důležitý orgán.
 
A jak je to se střelbou pod nohy?
Z několika míst jsem slyšel příběh, kdy myslivec střílel lišku přímo pod nohami a minul. Za viníka byla označena gravitace a vypravěč se nechtěl nechat přesvědčit, že za těch 8 až 10 metrů letu nemá gravitace skutečně žádný vliv. Je třeba si uvědomit výšku osy puškohledu a osy hlavně. V tomto případě měla liška štěstí, že myslivec mířil sice přesně, ale střela šla 5 cm pod kříž a lišku maximálně škrtla. V jakémkoliv scénáři střelbu pod nohy nedoporučuji, i kdybyste měli před sebou životní trofejní kus. Nechtěné odrazy projektilu dokážou člověku v okamžiku otočit život naruby.
 
Co si z toho tedy odnést?
Zkuste si vypočítat ONV a nastřelit si na tuto vzdálenost zbraň. Jestli nemáte k dispozici dostatečně dlouhou střelnici, nastřelujte ve 100 metrech ale tak, aby střela doletěla nad kříž o vypočítanou odchylku, kterou ukáže balistická tabulka. Jestli vlastní ONV počítat nechcete, pořád budete mít život jednodušší, když nastřelíte na ONV psanou na krabičce – bude to lepší než nastřelovat naprosto náhodně na vzdálenosti, při kterých ani nevíte, jak vysoko bude výsledný nejvyšší bod balistické křivky vůči záměrné.
A jestli vás stresuje střelba pod úhlem, tak osobně radím ignorovat vliv úhlu v běžných podmínkách a vzdálenostech; podle ráže asi do 100 až 150 metrů. Daleko důležitější je vizualizovat si, kam vůči ose puškohledu letí mnou vyslaný projektil, přemýšlet o střelném kanálu při zásahu zvěře, a především důsledně vypracovat každou ránu.
 
Myslivosti a lovu zdar!
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Najdete nás na YouTube a sociálních sítích
 
 
 
Co je ONV a MPBR (ONV-max)

onv-a-onv-max.jpg
 
 
Hlavní stránka aplikace StrelokPro

hlavni-obrazovka-aplikace-StrelokPro.jpg
 
 
Profil zbraně, umístění funkce výpočtu ONV

profil-zbrane.jpg
 
 
Profil náboje – je možné vybrat z databáze střeliva

profil-naboje.jpg
 
 
Profil puškohledu – vložit výšku osy puškohledu vůči hlavni

nastaveni-puskohledu.jpg
 
 
Výpočet ONV, následně hodnotu 162 m vložit do profilu puškohledu

vypocet-ONV.jpg
 
 

 
 
 
 

Zpracování dat...